Apple vysvětluje, proč iPhone zaznamenává lokační data

27. Duben 2011 - 18:45 · Přemysl Šteidl

Kromě zvěstování o příchodu bílého iPhonu dnes Apple vydal ještě jednu tiskovou zprávu. Jde o očekávanou reakci na kauzu, kterou zahraniční média pojmenovala locationgate, tedy fakt, že iOS zařízení neustále zaznamenávají svoji zeměpisnou polohu. Apple k výzvám veřejnosti a médií často zůstává velmi chladný, tentokrát však jde o osobní data uživatelů a vysvětlení chtěl znát i senát USA. Tady jej máme, kurzívou je označený překlad z tiskové zprávy.

DC and NY
Obr: O'Reilly Radar


 1. Proč Apple sleduje můj iPhone?
  Apple nesleduje váš iPhone. Nikdy to nedělal a neplánuje to dělat.
   
 2. Tak o čem to teď všichni mluví?
  Poskytnout uživatelům rychlou a přesnou informaci vyžaduje jistá velmi komplexní řešení, která je obtížné krátce a srozumitelně vysvětlit masám uživatelů. Uživatelé jsou zmatení, protože výrobci těchto technologií (včetně Apple) neposkytli dostatek informací.
   
 3. Proč můj iPhone zaznamenává moji polohu?
  iPhone nezaznamenává vaši polohu. iPhone tvoří databázi Wi-Fi hotspotů a vysílačů mobilní sítě, z nichž některé mohou být až 100 mil daleko od telefonu. Právě taková databáze pomáhá rychlé a přesné lokalizaci přístroje. Zatímco lokalizace pouze pomocí GPS může trvat i několik minut, díky informacím z databáze je to otázka několika málo sekund. Desítky miliónů iPhonů a iPadů shromažďují taková data a Apple z nich pak sestavuje databázi.  
    
 4. Je tato davem tvořená databáze uložena v iPhonu?
  Celá tato databáze je příliš velká na to, aby byla uložena v jednom iPhonu. V telefonu je pouze potřebná malá část, informace jsou chráněné, ne však šifrované a při každém připojení k iTunes se zálohují. Lokalizační data objevená výzkumníky nejsou záznamem minulé, nebo současné pozice iPhonu, ale spíše pozicí vysílače mobilní sítě, nebo Wi-Fi hotspotu v dosahu iPhonu. Plánujeme ukončit zálohování těchto informací, stane se tak v příštím updatu.
   
 5. Může mě Apple lokalizovat na základě známých hotspotů a vysílačů?
  Ne, tato data jsou do Apple posílána jako anonymní a šifrovaná. Apple nemůže identifikovat zdroj těchto dat.
   
 6. Lidé identifikovali téměř roční historii lokalizačních dat uloženou v iPhonu. Proč můj iPhone potřebuje tolik dat kvůli lokalizaci v přítomnosti?
  Tato data nejsou lokalizační data vašeho iPhonu. Jedná se o část výše zmiňované davem vytvořené databáze hotspotů a vysílačů, která byla stažena ze serverů Apple. Fakt, že je těch dat tolik, je chyba, už výše jsme oznámili, že ji brzy odstraníme s příštím updatem. Nemyslíme si, že by iPhone potřeboval data starší než sedm dní.
   
 7. Když vypnu lokalizační služby, proč můj iPhone někdy pokračuje ve stahování informací z databáze hotspotů a vysílačů? 
  Neměl by. Jedná se o chybu, i tu opravíme s příštím updatem.
   
 8. Jaká další data Apple sbírá prostřednictvím mého iPhonu (kromě informací o hotspotech a vysílačích)?
  Apple shromažďuje anonymní data o datovém provozu s cílem vytvoření databáze, která by měla v příštích letech napomoci optimalizaci datových služeb v iOS.
   
 9. Poskytuje Apple jakékoliv informace získané z iPhonů třetím stranám?
  Poskytujeme anonymní záznamy o pádech aplikací, pokud uživatel toto povolil. Takové záznamy slouží vývojáři k optimalizaci aplikací. Náš reklamní systém iAds může použít lokalizaci jako jeden z faktorů zacílení reklamy. Zeměpisná poloha není poskytována žádné třetí straně, aniž by to aktuálně spuštěné reklamě uživatel explicitně povolil (například s cílem navigace k nejbližšímu obchodu). 
     
 10. Věří Apple, že jsou důležité bezpečnost osobních informací a soukromí?
  Ano, pevně v to věříme. Například iPhone byl prvním telefonem vůbec, který žádal své uživatele o povolení jednotlivě pro každou aplikaci, která chtěla pracovat s lokalizačními daty. Apple hodlá v tomto duchu pokračovat, i nadále se chceme držet na špici v posilování bezpečnosti soukromých informací a osobního bezpečí uživatele.
   

Software Update

V příštích týdnech Apple uvolní update – novou novou verzi iOS, která…

 • …omezí velikost části databáze hotspotů a vysílačů uchovávaná v iPhonu
 • …přestane tento soubor zálohovat v počítači
 • …zcela smaže tuto databázi, kdykoliv budou lokalizační služby vypnuty (přepínačem v Nastavení)

V příštím velkém updatu iOS budou lokační data uchovávaná v iPhonu šifrovaná.


Co na vysvětlení Applu říkáte? Mě osobně se líbí, je rozumné, uvěřitelné a pochybuji, že by po zkušenostech Googlu (nejen v Evropě) zkoušeli manipulovat s takto citlivými daty jinak, než velmi obezřetně. Příslib dalšího zpřísnění pravidel by měl uklidnit média i nervózní uživatele. Trošku mě překvapilo, jak málo Apple zmiňuje reklamní systém iAds a zajímavě zní i zmínka o databázi datového provozu. K čemu asi bude?

Zahraniční média volají po zodpovězení ještě jedné otázky “proč Apple update slibuje až teď a něco s tím neudělal už loni v srpnu, kdy si odborníci souboru všimli poprvé”. Myslím, že je odpověď nasnadě: šlo o vlastnosti systému iOS, až “kauza locationgate” z nich udělala problémy.

Komentáře

ad 3)

Je to skutecne doslovny preklad. Protoze jestli je, tak se v bode tri sam pan vyvraci. "iPhone nezaznamenává vaši polohu." No to mi spadl kamen ze srdce, takze me nespicluji(Pouze obrazne, osobne zadny produkt apple nemam a nikdy mit nehodlam). Co se ale nedozvim v dalsi vete. "iPhone tvoří databázi Wi-Fi hotspotů a vysílačů mobilní sítě, z nichž některé mohou být až 100 mil daleko od telefonu." Aha, takze preci jen nejakou databazi tvori. K cemu je to dobre?
A dostavame se oklikou k vyvraceni sebe sama. "Právě taková databáze pomáhá rychlé a přesné lokalizaci přístroje." A sakra, maji me. Takze vytvori databazi hotspotu, diky ktere me neustale lokalizuji. Hm, tak preci jen sleduji muj pristoj, co?
Bod 5 uz je jen fantasmagorie ^n. "Může mě Apple lokalizovat na základě známých hotspotů a vysílačů?
Ne, tato data jsou do Apple posílána jako anonymní a šifrovaná. Apple nemůže identifikovat zdroj těchto dat. " Pred chvili me lokalizovaly na zaklade teto databaze, ale najednou jsou ta data sifrovana a nejsou schopni me pomoci nich lokalizovat. Aha. Does not compute. Does not compute.

jej tady je komentaru,

jej tady je komentaru, nevim, jestli si to vubec nekdo precte..ale jen tak na zamysleni..nebudu tu psat, ze tohle apple udelal spatne a ze to byla chyba a jak si to mohl dovolit..osobne, mozna jsem paranoidni, ale co kdyz tohle dela kazda spolecnost a maji to narizene od nekoho "nad nami"..mozna vam to vse prijde jako strasne scifi..ale jen se podivejte na bilderberg..uz od templaru, pres hnuti thule, po napriklad zminovany biderberg..vsichni o tech spolcich povidali..a ted stale o nynejsich spolcich povidaji jen jako o setkani a krafani a obcasnem popijeni par lidi..
ale jak se po x letech vybarvili templari..hnuti thule..a co takovy iluminati??
vim, ze mnozi z vas nebudou vedet o cem mluvim..ale tech par z vas, ktere by to treba mohlo zajimat si informace urcite najde..
a dal se dostavame k celemu internetu, telefonum a vsem technologiim..co kdyz sber dat je provazen v nynejsi dobe uz vsude a cely stat mozna i lidstvo je tim kontrolovano?? zni to jako takovy Matrix, toho jsem si vedom..
ale v nynejsi dobe kdyz bude valka..nebude se strilet bambitkama na poli..ale vyvijeji se laserove zbrane, biologicke zbrane..a telefony a celkova technologie by krasne mohla hledat "zlocince" a nepritele statu..jakmile nekdo neco spatneho rekne..od ceho ma telefon mikrofon??od toho aby nahraval..no a pic..a uz to nekdo muze vedet, ikdyz clovek nebude telefonovat..nerikam, ze se to deje..
ale CO KDYZ..

to, ze applu tyto "drobnosti" unikly me akorat utvrzuji v tom, ze se lidstvo jako takove opravdu zacina nekomu podrizovat a ze nekdo chce nad celym lidstvem mit naprostou kontrolu..a zacina bohuzel to uz zacalo..sice pomalu, ale s rostouci technologii to zacne rust exponencionalne..vsak si vemte, google, nyni apple..u koho se to objevi dal??

a 99,99999% uzivatelu ani nemaji sanci neco zjistit..a to zbyle ani ne promile, ktere to zjisti..to bude moci byt jednoduse odriznuto..vsak uz i v televizy a v novinach se casto objevuje uz jen to, co ti nahore chteji, aby se objevilo..francie a jeji kontrolovani internetu..to same..to az bude celosvetove, tak budeme jednoduse pekne v prdeli..:)..

vsak si vemte i tu..jen abych sem mohl pridat clanek..musim zadat svuj meil..mohu zadat fake meil..ale kolik lidi tohle udela??:)

reknu to mozna trosku s humorem..ale zachvilku bude mozna opravdu nejlepsi zahodit vsechnu technologii, zivit se vajickama a okusovanim kury ze stromu a schovat se do nejakeho pralesa..

at to komukoliv prijde sebevic paranoidni, nesmyslne..bohuzel je to fakt..a pokud tohle si lidi neumi priznat, pak jsou asi omezeni a nevidi ani na spicku sveho nosu..

s timhle svetem se opravdu zacina neco hodne hnusnyho dit..

Uz si dlouhou domu myslim,

Uz si dlouhou domu myslim, ze jsem jediny, ktery to citi podobne. Presel jsem OS od MS od DOS-u po Win7 a kazdy dalsi OS od MS mel vetsi a vetsi tendenci odesilani dat "nekam". S novym OS se vzdy objem odesilanych/prijimanych dat zvetsoval. A tim nemyslim update. Samo, MS dokaze kazdy odeslany packet rozumne vysvetlit, odbornik si o sluzbach na pozadi zjisti o co priblizne jde a tim to konci. To, ze drtiva vetsina sluzeb je nepodstatnou soucasti OS, uz nikdo nenapadne. Uz z duvodu, ze MS je sama oznaci jako "dulezita", navaze ji na registry a nelze se bez ni treba jednoduse pripojit. Rada packetu jde sifrovane, dle MS opet z duvodu bezpecnosti.

Uz se radeji ani neoplati zminovat o Android a iOS. Ty byly za ucelem ani ne spiclovani, ale kradezi "idei" navrzeny. Dnes totiz nejde ani tak o spiclovani ( i kdyz je to tresnicka na dortu, mi osobne neprekazi ), ale o cilene hledani napadu, idei a nasledne zpenezeni. Samozrejme vaseho napadu.

Ze muzou kdykoli nazory mladych lidi na FB byt zneuzity v budoucnu proti jim samotnym snad vedi vsichni. Kdykoli se zacnou politicky angazovat, kdykoli budou mit snahu vystupovat proti vlade/spolecnosti, kazde jejich slovo a pohyb je zdokumentovan, diky jejich mladicke "tuposti".

Prikladu, i politickych je prece uz v soucasnosti az prilis. Technologie se da vyuzit, ale i zneuzit.

pravda

Přesně jak to tady píše tento človíček. Já osobně si myslím že tento svět se žene jen do záhuby. My lidi si dopřáváme více a více komfortu ale to jak níčíme zemi už nevidíme. Krize nastala a skončí až válkou, bylo to tak i u druhé sv. války a je to tu opět. Jak jinak docílit nových pracovních pozic ? Tak že se vše rozbije a ty lidi co přežijou můžou znovu stavět a budovat města, tím pádem je po krizi a světu se daří. Co se týče přírody tak ta je tak zdevastovaná že se mi chce brečet. Tam kde před rokem stála louka, dnes už stojí nákupní středisko a nejlepší je že ono nestačí postavit jedno ale hned dvě někde i tři vedle sebe. Tomu co se zde u nás děje se můžu jen zasmát, to co se k nám ze světa dostane za informace je dost cenzurovaný a obič lidi jako jsme my se ty nejhorší věci dozví úplně naposledy. Apple je společnost která nemá konkurenci. Vyvyjí svoje produkty ve špičkové kvalitě a všichni konkurenti se je snaži napodobovat. To že jejich telefon iPhone zbírá naše udaje o poloze a posílá je jim mě je absolutně jedno. Operátoři také podle signálu ví kde se přibližně nacházíme a dělá z toho někdo vědu ? Osobně si myslím že Apple tyto informace rozhodně nezneužívá. Bud je to jen součástí jejich vývoje v produktech, jak se vyjádřili v tiskové zprávě nebo je to tak jak píše zde tento človíček, dostali nařízení tyto informace schromaždovat od někoho kdo je nad námi. Zní to dost divné ale svůj smysl to má. To co se děje doopravdy s tímto světem, jaké jsou plány a strategie o tom mužem jen spekulovat.

MASY

Anoooooo!!!
presne ako vysvetlenia vlády, armády, farmácií , blabla...
"Poskytnout uživatelům rychlou a přesnou informaci vyžaduje jistá velmi komplexní řešení, která je obtížné krátce a srozumitelně vysvětlit masám uživatelů."
Vy ste cocoti, čo sa nám do toho staráte, čo robíme a nerobíme, však také super dáta niekto rád kúpi :))

no jasné, ak by sa take

no jasné, ak by sa take čosi stalo Nokii už by to fandovia Iphonu odsúdili a rozniesli na kopytách, ale Apple..hmm, vlastne sa nič nestalo, že? Apple sa správa k tým ktorí ho držia nad vodou ako macocha, kadí im na hlavu a ešte mu máme úctivo fandiť a ďakovať za klobúk :-) ozaj krásne

Mno, me osobne se zda, ze

Mno, me osobne se zda, ze jim trvalo tyden, vymyslet nejakou vymluvu a prijit s tim, ze je to vlastne dobre. Cerna je bila. Mam Iphone, mam Ipad a jsou to velmi zdarila zarizeni, ovsem tyhle chyby by apple delat nemel a rozhodne to neni nedopatreni. Na IOS nepracuje jeden clovek, desitky lidi takovou chybu neprehlednou...

Podle těch odpovědí mám

Podle těch odpovědí mám pocit, že u Apple pracují bratři Grimmové

Soubor

Nikdo nemůže ospravedlnit soubor, který se přes synchronizaci posílá Applu a kde jsou data z BTesek. To se ani nedá vysvětlit. Programu to pro lepší lokalizaci nepomáhá. (U většiny founů je GPS čip schválně pomalý, aby Vás to nutilo používat A-GPS a tak platit za data. Obyčejný čip GPS se do minuty chytí). Nám a 99,99 procentům uživatelů to může být jedno, protože nenarušují některé obchodní transakce. Jasně, že je to nápadné, že se něco takového najde u značky founu, který je oblíbený mezi managmentem firem a bohatých lidí. Ani to nemusí být záměr od lidí z Applu, ale někoho kdo stojí za prosazením těchto aplikací a aby se to dostalo do synchronizace. Podceňovat lidi je nebezpečné a všechny možnosti pro prosasení cílů které lze využít, chytří lidi využijí. Není vůbec špatné juknout do jakého města jel 13.12. František na obchodní jednání..:)

Co lze použít pro obranu, lze použít pro útok. Co lze použít pro zločin, lze použít pro ochranu.

Je lepší když všichni budou vědet o jedinci všechno nebo když nevědí nic? Máme problém. vytvořili jsme společnost. Společnost musí být koordinovaná jinach zahyne? Nebo je možné, aby se samoregulačně koordinovala? Nebo jsme vytvořili společnost, aby jsme jednou stvořili samostatného nezavislého jedince na okolí? Chceme na vše odpovědi? Dotazy si však dáváme sami. Proč?

Celé tato kauza je krásné tajemství. Kdo zatím stojí a proč?

Paranoia?

Paranoia?

Lez jako vez

Q: Lidé identifikovali téměř roční historii lokalizačních dat uloženou v iPhonu. Proč můj iPhone potřebuje tolik dat kvůli lokalizaci v přítomnosti?
A: Tato data nejsou lokalizační data vašeho iPhonu. Jedná se o část výše zmiňované davem vytvořené databáze hotspotů a vysílačů, která byla stažena ze serverů Apple.

Toto je bohapusta lez. Sam jsem do toho fajlu koukal, a je to osobni trackovaci databaze polohy podle triangulace, generovana samotnym iPhonem. Zadny vysek z nejakeho cloudu to neni.

Dukaz? Nasel jsem tam i zahranicni lokality, kde jsem mel 100% vypnuta roamingova data. Jak jinak by se tam ta informace dostala?

Samotne trackovani je mi ukradene, ale timhle "vysvetlenim" me Apple na$ral; to nas vazne maji za debily? :(

Ale vzdyt to Apple napravi -

Ale vzdyt to Apple napravi - jasne prece rekl jak. Dana data zasifruji, tak abyste priste nemel duvod si stezovat:).

Unikatni odstranovani problemu, jak z ceskeho parlamentu. "O problemu jsme rok NEVEDELI, odstranime ho tak, ze trackovani zmensime a data zasifujeme (tak, abychom pouze my a nasi zakaznici vedeli vo co go).
Uzivatel tak sice najde v iphone nejake soubory, mozna nektere pribudou, ale uz nebude vedet o co jde a da pokoj! A kdyby precejen nekdo stoural, vyhlasime po roku, ze jde o dulezitou soucast OS.

Celé to vyjadrenie je

Celé to vyjadrenie je nejaké divné a odporuje si. Niečo povedať a hneď zatlkať. To nestačí povedať urobili sme chybu a opravímu ju? Svet by sa nezrútil.

hmm a ted bude lokalizace

hmm a ted bude lokalizace polohy na zaklade triangulace wifi siti(bez gps prijimace - napr. u meho ipadu) trvat pul hodiny....Dekujeme!

NO A CO??? ty troubo,dneska

NO A CO??? ty troubo,dneska shromažďuje lokalizuje polohu a data,a všechno co s tím souvisí,co bude shromažďovat příště? Úřadům jako ÚOOZ a jiným které by k tomu mohly mít důvod to dneska zakazujeme a soukromým společnostem to budeme tolerovat? Ví někdo jak s tím nakládají a jak jsou zabezpečeny? HAHAHA...
IPH. nemám,je to sice přístroj s velkou přidanou hodnotou ale taky s přemrštěnou cenou a skandály typu anténa nebo utajený sběr dat - děkuji nechci.

no a co

Sám již několik let vlastním iPhone. Nevím kolik zdejších diskutujícíh co tak vyřvávají co si to apple dovolil ho má. Ale sám za sebe můžu říct, NO A CO. Tak apple zaznamenával moji polohu. A co jako, at to klidně dělá dál.

"Mě osobně se líbí, je

"Mě osobně se líbí, je rozumné, uvěřitelné . . ." – to tedy nevim, jestli toto nemelo byt 1. dubna, na Aprila. Nebot same "melo by", "nemelo by", "je to chyba" atd. jsou prazdne tlachy. Proste bud maji tak zasadni bezpecnostni diry v systemu, ze i po odmitnuti uzivatelem dale zapisuji udaje o poloze, nebo je to zamerne chtene. Tak ci tak, snazi se to bagatelizovat a zlehcovat. A reci typu "...je obtížné krátce a srozumitelně vysvětlit masám uživatelů..." je jen dalsi vymluva. Nebylo by lepsi priznat chybu kratce a strucne a rici pracujeme na tom a velmi brzy napravime?
Rekl bych, ze by to odpovidalo formatu firmy. . . a ne tyto plane reci a mlaceni prazdne slamy. . .

Bludy

Tak tomuhle by mohla uvěřit jen polocvičená opice. Zajímalo by mě proč nepadl jediný dotaz o nepotřebnosti těchto dat v jiných OS i když sběr informací a zlepšování služeb podle jejich popisu probíhá i na jiných platformách. Nicméně bych si jako člověk,který pracuje s důležitými daty a polohou dost často,nekoupil ani nový iPhone se šifrovanými daty,protože jsou tam stále a pro mě je to příliš jednoznačné riziko.Mám takový dojem,že ten co pokládal dotazy je na výplatní listině Applu (možná i všichni).

Podobné databáze jsou

Podobné databáze jsou pochopitelně i v jiných OS. Jsou zcela jednoznačně v telefonech s Androidem, Symbianem i Blackbrerry. V podstatě ve všech telefonech s tzv. A-GPS (assisted GPS), byť třeba v Androidu jsou šifrovány už teď. Jinak právě iPhone umožňuje velmi jednoduše nastavit šifrování veškerého obsahu (má na to dokonce hardwarový šifrovací chip, takže to navíc nijak nezpomaluje práci s telefonem), stejně jako šifrování zálohy telefonu v počítači (v obou případech stačí zaškrtnout jedno políčko v nastavení a nastavit heslo). Budete se divit, ale v telefonech obecně je spousta daleko zajímavějších databází s daty o uživateli, než je ta výše zmíněná (kompletní přehled hovorů, textových zpráv, e-mailů, dost často přístup k účtům v sociálních sítích, osobní fotografie apod.).

Samozrejme se to tyce vsech

Samozrejme se to tyce vsech dnesnich OS (mobilnich). Mozna to i ma svoji podstatu, ale at se tedy k tomu stavi otevrene a nedelaji ze zakazniku blbce.

Jen se o ostatních mOS

Jen se o ostatních mOS nemluví, monopolistické chování google si muže připlatit vše...

Apple by si mel najmout

Apple by si mel najmout lepsiho tiskovyho mluvciho. Tahle pohadka nezni prilis verohodne :D

takove trapne a debilni vysvetleni, lepsi si uz nemohli..

to uz rovnou mohli rict ze ,,mystifikovali"
takove hloupe zduvodneni, to nemeli radsi rikat nic, ubozaci

bud se boji prizna, ze to zbyraji aby profitovali z toho ze maji obsahly seznam volnych wifi siti, coz je mensi zlo, anebo proste proto ze to je zeme BigBrothera a uz zacinaji spehovat s smirat ti smejdi taky vsecko, buhvi kdo se do toho diva . . CIA, NSA nebo jina agentura . . ANdoroidy = GOOGLE to dela taky uz davno, dost mozna ze GMaily je system bigbrothera sam o sobe . . buhvi kdo se vam v tom hrabe, hlavne ze zadny zavazny trestny cin nikdy diky tomu neodhalily, jen buzeruji normalni lidi . . !

zajimalo by me jestli se to tyka i 3GS

ale asi ano, v pristim updatu to spis zmeni, aby to delali jinak a nedalo se to poznat !

Vsechny telefony prodane v USA od roku 2001

..podle telekomuninacniho zakonu z roku 1996 veslem v platnost v roce 2001 musi umet byt zapnuty nadalku pro vzdalenou lokalizaci a odposlech (aniz by bylo videt ze telefon je zapnut).

Tady nejde o zadne jmeno spolecnosti. Vpodstate vsechny telefony to umi. Kongress ted vysetruje sam sebe. Je to uplny vtip. Ani v Orwellovskem "1984" nebyly utoky na svobodu v urcitych odhledech tak vedecky strasne.

Pokud nekoho z vas zajimaji zpravy z REALITY, muzete se o ni docist zde:

www.infowars.com

Je otazkou preziti lidske civilizace aby se co nejvic lidi probudilo a uvidelo skutecnost, na kterou diky vsudypritomne propagande nejsou schopni zaostrit. Veci kterym by mel rozumet kazdy clovek:

Frakční rezervní systém (Fractional Reserve Banking)
Federální rezervní banka (Federal Reserve Bank)
Umělý ekonomicky kolaps (Ingeneered Economic Meltdown)

a tak dale..

ceske stranky zkuste treba

www.reformy.cz

Vzdelejte se pro sve vlastni dobro, at za cca rok vite, kdo muze za ekonomickou depresi, ktera udela z 30tych let prochazku ruzovym sadem.

PS: Pro ty zvas co si mysli ze nic z toho nemuze byt realne, udelejte svuj vlastni vyzkum. Naucte se kriticky uvazovat a dojdete k vlastnim zaverum. Realita byva podivnejsi nez fikce, a 97% lidi zije v umelem svete vytvorenem medii a systemem.. a tito lidé budou zraněni.. opravdu velmi ošklive.. nakonec, TPTB nas potrebuji jen asi 20%..

Valka je mir
Svoboda je otroctvi
Ignorance je síla

Zní to věrohodně

Zní to věrohodně, věřím že za tím nebyl zlý záměr. Apple má dobré jméno a vydělává dobré peníze prodejem svých produktů, sám pro sebe informace o pohybu uživatelů nepotřebuje a "přivydělávat si" tím že bude tyto informace prodávat na černém trhu a riskovat, že kvůli tomu přijde o pověst, to by se jim určitě nevyplatilo.

To není přivýdělek

V uživatelských datech se skrývají miliardy dolarů a ne jen almužna. Představ si cílovou skupinu lidí,kteří kupují iPhone (žádní žebráci) a k tomu si představ kolik politiků a vyšších funkcí tam je. Informace zneužitelné o nich mají miliardovou hodnotu,protože můžou sloužit k vydírání,kontrole nebo k prodeji marketingovým společnostem. Dnes se prodávají skupiny na FB s několika tisíci lidmi jako marketingová cílová skupina (draží se na netu běžně)za nemalé peníze, tak jak drahá bude databáze uživatelů iPhonu?!

Ahoj. Vysvetlovani mi prijde

Ahoj.
Vysvetlovani mi prijde jako slabe, soubor jsem nevidel a nevim co v nem je ale urcite si mysim ze se Applu posila minimalne s IMEI telefonu.
Nekde jsem cetl ze v iPhone je A-GPS = telefon se prehodi na 3 nejblizsi BTS a najde pozici podle relativniho utlumu signalu, hodnoty posle na net a navigace animuje polohu. Prece neni potreba v iPhone tyto data historicky vubec ukladat pro prvni nacteni polohy ?!?
Operatori ukladaji IMEI (ser. cislo tel.) + IMSI (ser. cislo SIM kam se assignuje tel. cislo) + BTS take z bezp. duvodu a snad to maji jako povinnost od telekomunikacniho uradu nebo odkud ...
Pro me jedine a prijatelne vysvetleni by bylo ze by Apple archivoval tyto data z duvodu bezpecnosti obyvatel (pro policii atd.) a castecne pro statistiku (predevsim prodej cilene) reklamy.
Vsiml jsem si na mem jailbreaknutem iPhone pres SBSettings ze pokud mam povolena mobilni data ma temer porad assignovanou IP a asi tak co 5-10 min. nekam velmi kratce posila data (nebo refreshuje) i kdyz nemam zapnutou zadnou aplikaci ktera by internet pouzivala, tak nevim.
Nekde (myslim ze v historii na Muscle Nerd-ově twitteru) jsem cetl ze na Cydii uz je soft ktery dokaze vypnout logovani lokacnich dat do souboru.
Cau Ales

Nesmysl

1) Pokud zjišťují polohu wifi hotspotů a gsm vysílačů musí pochopitelně zjišťovat i skutečné souřadnice. Ostatně k čemu by sloužila informace o tom že někde na světě existuje hotspot když by k tomu nebyla souřadnice, rozhodně ne ke zrychlení určování polohy.
2) Byť to není podstatné (vzhledem k předchozímu bodu) tak ano, některé vysílače můžou být až 100mil daleko (což je spíše teorie), nicméně jen na základě gsm vysílačů je možno zjistit polohu s přesností od několika km (mimo město), nebo až na několik desítek metrů (ve městě). A až už jakokoliv daleko, vždy se jedná o osobní informaci, která se nemá co ukládat.

Na drouhou stranu apple chápu, důvod proč něco takového dělá je jasný (byť trochu zbytečný, něco takového přece dávno funguje, byť je to plně v rukou gsm operátorů), a pokud jsou data skutečně anomizovaná, a uchovávání v přístroji byla chyba, tak je to ospraveditelné. Nicméně opravdu nechápu toto zmatečné vysvětlení, které spíše vnáší další otazníky.

zaujimalo by ma, preco Apple

zaujimalo by ma, preco Apple potrebuje zbierat od svojich uzivatelov taketo data, ked telefony inych znaciek dokazu zamerat GPS polohu behom par sekund aj bez toho aby taketo informacie zbierali. Iba mne sa zda ze toto vyjadrenie od Apple je sice z casti pravdive, ale nie celkom uprimne?

A-GPS musí vědět

kde je jsou ty BTS, které telefon slyší. Tyto informace ovšem operátoři často neposkytují, takže se telefon musí někoho zeptat a ten někdo se to musí dovědět. Od koho? Od ostatních, kteří se už lokalizovali přes GPS a tak jejich přístroje potvrdí nebo oznámí polohu té které BTS. Když to všichni vypnou (nebo telefony přestanou posílat), tak A-GPS přestane fungovat a po zapnutí GPS budou všichni čekat pěkně dlouho, než se telefon najde.

Prosím tě, zkus se

Prosím tě, zkus se alespoň porozhlédnout po internetu, než něco napíšeš. Kupříkladu Android dělá to samé v bledě modrém, tak tu nepiš plky podobného typu a nedávej na obdiv svou hloupost. Děkuji.

Android nic takového

Android nic takového nedělá,ten se svolením uživatele tyto data rovnou ukládá v šifrované podobě do chráněného úložiště na síti a hlavně neukládá polohy,jen oblasti. Srovnáváš vozy a kozy!A hlavně mi ukaž jeden jediný iPhone u kterého o tom uživatelé do té kauzy věděli a mohli to vypnout. Mysli než něco řekneš a raději neurážej.

Ja nevim Kefaline, ale co si

Ja nevim Kefaline, ale co si predstavujes pod pojmem "chranene uloziste"? Myslis, ze k nemu mas pristup jenom ty a tvuj mobil? Obrovsky omyl. A tim, ze jsou u Androidu data sifrovana je o to nebezpecnejsi, zakaznik nema tuseni o jake data vlastne jde...

android nezaznamenava celu

android nezaznamenava celu historiu iba posledných par bts sa wifi spotov, ten subor sa ale nikam neposiela(čo možno ani u Applu) ani nesynchronizuje s programom na desktope. subor je pod rootom

Soubor je pod rootem i u

Soubor je pod rootem i u iPhonu, a Android tato data posílá na servry Googlu zcela jistě. Důvodem je přesnější zacílení reklamy (Android je narozdíl od iOS platforma placená právě reklamou). Tato data jsou uložená na serverech Googlu a nějaký software je tam analyzuje a pokud zjistí, že se často pohybujete v nějaké lokalitě, začne vám zobrazovat reklamy na služby sídlící v této lokalitě (např. restaurace, obchody apod.), za takovou reklamu totiž Google dostane zaplaceno podstatně více, než za reklamu necílenou. Samozřejmě se uživatel z tohoto může odhlásit, většina z nich to ale nedělá, protože většinou ani neví, že se to děje.

sorry ale posialnie polohy

sorry ale posialnie polohy do googlu musí užívateľ najpr ovoliť sám

Ne, skutečně to funguje

Ne, skutečně to funguje jako opt-out nikoliv opt-in, jak tvrdíte, zřejmě si to pletete s povolením použití polohy aplikacemi třetích stran, které skutečně musíte nejprve povolit.

funguje to ako opt-in pri

funguje to ako opt-in pri prvom spustený telefonu(odskušane na cca tucte android telefonov)

o tom ze to robi android

o tom ze to robi android neviem. ale ak mas pravdu: tak su teda take systemy dva. napriklad taky symbian bol az do tohto roka open-source, takze keby take nieco robil, urcite by sa o tom vedelo. a pritom ked som ho v minulosti pouzival, GPS fungovalo do par sekund. teraz mam open-source maemo a predstav si, tiez nic nepotrebuje zbierat. tak sa pytam - preco to musia robit google a apple?

az budes mimo primou

az budes mimo primou viditelnost druzic, tak si povime k cemu je ta gps. anebo kdyz udelas skutecny restart (protoze nacteni zakladnich udaju o poloze druzic trva). k zpresneni polohy a k rychlejsimu zamereni je potreba pouzit co nejvic dalsich moznosti.

ale na toto predsa uz roky

ale na toto predsa uz roky spolahlivo sluzi a-gps. iphone podla tohto clanku a-gps vyuziva od vydania iphone 3G. takze stale si myslim ze apple tieto data vyuziva aj na nieco ine. http://www.macblog.sk/iphone/co-je-a-gps-assisted-gps-v-novom-iphone-3g-...
ja si skor myslim, ze to vyuzivaju na data-mining (dolovanie dat). http://www2.fiit.stuba.sk/~kapustik/ZS/Clanky0607/kadora/index.html

Ano, ale

Sice A-GPS využívá, ale s příchodem 3G využíval služeb google, které mu z předaných údajů poskytli přibližnou polohu, jenže časem se od google odtrhli a začli poskytovat vlastní A-GPS. A pokud chtějí zpřesňovat polohu jednolivých zařízení, tak musí aktualizovat údaje. (A víte jaký je rozdíl mezi googlem a applem? Takový, že to co teď sbírá apple, tak zhruba před rokem sbíral apple a předával google (a android stále předává google)).

Víš vůbec co je A-GPS ?!

Víš vůbec co je A-GPS ?! A android předává info s vědomím uživatele.

Opravdu?

Opravdu je jiné značky nesbírají? Netvrdím že ano ale jistý si taky nejsem.

No...klasičtí

No...klasičtí novinářští rejpálci... Když se řekne slovo gate vybaví se mi Watergate...což byl průůůůůůůseeeer OBŘÍCH rozměrů. A tohle rozhodně zase takovej průser nejní...(teda po týdle tiskovce samozřejmě)... myslím si, že tím, že řekli , že chybu odstraní v dalším updatu, tak moc lidí nebude přesvědčeno, že ta chyba zmizne. Já jsem si vzpomněl na španělské: Manana (maňana), což znamená zítra, ale ve skutečnosti to může znamenat např. rok, možná i dva...:D:D ale je divný, že třeba průser s virama v Android Marketu nepojmenovali: co já vim...třeba MarketGate...můj názor :D ;)

jobs zase lhal :)

takže Jobs zase lhal....takovej novodobej Microsoft....a musel si i rýpnout do lepšího Androidu, má z něho komplexy :)

Platilo by, kdyby byl

Platilo by, kdyby byl Android lepší, ale on není, tedy píšete nesmysly.

už se s tím smiř ;-)

už se s tím smiř ;-)

Ano, s tím, že je Android

Ano, s tím, že je Android horší než iOS jsem se smířil. Škoda, že jsem manželce Android koupil, to byla chyba, která se opakovat již nebude.

Kecy. Pokud ukladaji

Kecy. Pokud ukladaji hotspoty spolu s casovym razitkem, tak proste zaznamenavaji polohu, ne ze ne. Ze je dejme tomu priblizna na veci nic nemeni.

Já snad začnu bodovat lidi

Já snad začnu bodovat lidi co píšou logicky. :-D Souhlasím!

Myslím si, že Apple sa

Myslím si, že Apple sa zachoval ako seriózna chyba. priznali problém a vyvinuli kroky k jeho odstráneniu.

Z názvu 'databáza dátového provozu' nie je úplne jasné o čo ide, možno budú len anonymne zisťovať, ktoré hotspoty (linky) sú rýchlejšie a ktoré pomalšie za účelom, aby užívateľ iXxx mal najrýchlejší dostupný internet na mieste, kde sa práve nachádza .. kto vie?

APPLE vedel od samého

APPLE vedel od samého začiatku o čo ide !!! Nech sa mi tu nesnaží nikto nahovoriť, že zrazu ostali prekvapení, že to ľuďom vadí a tak sa "zodpovedne" postavili k problému. Myslím, že Jobs nie je taký blbý, aby to nevedel a nepočítal vopred s možnými dôsledkami. "... spravíme to ako vlastnosť, získame čo potrebujeme a ak sa na to príde a bude to už neobhájiteľné, tak to nazveme chybou, ktorá ani sami nevieme prečo už nie je odstránená ...". Nerobte z nich preto "anjelov".

vývoj?

Je vidět, že asi nepracujete ve vývoji a nevíte jaké to je predikovat chování služby, lidí a relevantnost a množství dat, které v nějakém systému figurují.

Ano, můžete si na papíře/v počítači udělat analýzu či simulaci, ale znáte to o zeleném stromu života, ne? :)

Docela bych uvěřil i vysvětlení, že tu databázi wifi hotspotů na začátku potřebovali rychle získat/naplnit a teď jim už stačí jen průběžná aktualizace.

Anebo, že zjistili, že se to chová jinak, než realisticky předpokládali (implementovali worst case a chová se to jako best case) a je efektivní při zachování kvality snížit množství dat či potřebu jejich zálohování.

Jinak bych chtěl ještě zmínit, že to není primárně sledování "kde ten iPhone byl", ale cache pro použití stylem "je tady okolo něco známého? koukneme se do databáze... ááá, tento hotspot znám, jsme tedy asi zase v HaDivadle"... :)

Ano, Jobs je tak

Ano, Jobs je tak blbý...Vytáhnout firmu z několika miliard na několikset dokáže jen blb...prosím vás běžte s vašema konspirace někam...nebo spíš k googlu...

O co jde věděli všichni.

O co jde věděli všichni. O fungování lokalizačních služeb v iOS a o tom, k čemu tato data Apple používá, jak je skladuje a zabezpečuje mluvil Jobs poměrně podrobně už na World Wide Developers Conference někdy tuším před dvěma roky, stejně jako na All Things Digital zhruba před rokem. Poměrně podrobně to vysvětloval také v dopise americkému senátu někdy před rokem, kdy se kauza objevila poprvé. Nejsem si jistý, proč jsou z toho všichni najednou tak překvapení, nebo proč tvrdí, že o tom Apple nikoho neinformoval, nebo dokonce že lže, když to evidentně není pravda. Příslušné ustanovení je navíc jednoznačně i v licenčních podmínkách iOS, takže informování byli i zákazníci (a museli s těmito podmínkami při instalaci iOS souhlasit).

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".