Černý den u německých soudů: Apple prohrál s Motorolou i Samsungem

3. Únor 2012 - 17:38 · Přemysl Šteidl

Apple má po celém světě rozjeté desítky soudních sporů. Někde je žalovaný, jinde žaluje. V Německu se sešla dvě rozhodnutí z obou stran této barikády a obě zní v neprospěch amerického giganta.

V prvním sporu Apple žaluje Samsung a požaduje zákaz prodeje tabletu Galaxy Tab 10.1 a „Pure Androida“ Galaxy Nexus. Podle Američanů zneužili Korejci patentovanou technologii dotykového displeje. V minulosti byl Apple v Německu s obdobným požadavkem úspěšný a skutečně dokázal zabránit prodeji několika modelů značky Samsung. Tentokrát ale byl soud v Mnichově proti. Rozhodnutí ještě není právoplatné, a tak se ještě můžeme dočkat změny.

apple-logo-1920x1200 (2)

Ve druhém případě Motorola žaluje Apple. Jablkem sváru je patent, který (zjednodušeně řečeno) zajišťuje „push“ doručování zpráv na zařízení Apple. Problém je v tom, že patent vlastní Motorola. Pikantní je fakt, že se žaloba týká pouze staršího modelu iPhone 4, protože za novější typ 4S už Apple Motorole platí. Tím vlastně Apple usvědčil sám sebe z viny a soud měl jednoduchou úlohu – i v tomto případě Apple prohrál (ani tentokrát ještě není rozhodnutí pravomocné). Pokud Motorola dotáhne spor do úspěšného závěru, nebude moct Apple prodávat iPhone 4 v Německu a bude nucena změnit službu iCloud, která zastřešuje e-mail a další služby.

fsvscnudscne

Zdroje: IT World a Foss Patents