iPhone 3GS: první test na českém internetu

21. Červen 2009 - 3:49 · jeera

Coby spokojený uživatel produktů Apple, trvale žijící ve Velké Británii, nemohl jsem v pátek 19. června ráno své kroky zavést jinam, než do nejbližší prodejny O2. Necelou půlhodinku před devátou jsem byl teprve druhým čekajícím, ale než se krámek otevřel, fronta čítající asi 15 lidií se přece jen vytvořila. Personál byl zjevně nažhavený, v odpovídajících tričkách "iPhone 3GS available today!" a vše odsýpalo v rámci možností. Jelikož jsem zhruba v polovině kontraktu s předchozím modelem, jal jsem se zakoupit 3GS za nedotovanou cenu (au!) jako Pay As You Go (tedy k předplacené kartě). První dotaz zněl, zda mám s O2 aktivní kontrakt. Během bleskového ověření jsem tak zjistil, že první den budou nové iPhony jako Pay As You Go prodávány pouze stávajícím, upgradujícím, zákazníkům. Taková malá odměna za loajálnost.

photos-hardware-02-20090608.jpg

Jelikož nebylo třeba řešit nový kontrakt, přesunuli jsme se se slečnou vzápětí k pokladně, telefon do tašky, navrch zdarma 3x screen protector, SIM karta s ročním internetem zdarma a hurá domů, do kolíbky, do iTunes a do pilného testování. iPhone používám, ke své velké spokojenosti, už od jeho první verze. 3G verzi, s níž tak novinku mohu přímo srovnat, jsem používal zhruba od září 2008 a snad až na nedostatečný foťák jsem jí neměl co vytknout. MMS ani video jsem po zkušenostech s předchozími telefony (např. SE K750i, K810i) nebral nijak vážně a nijak je nepostrádal. Nutno předeslat, že to, jak tyto funkce nově pojal Apple je ovšem zcela rehabilituje a vrací jim, jinými výrobci možná zprofanovaný, smysl.

Kromě menší krabičky, kterou má na svědomí neuvěřitelné zmenšení nabíječky se žádné další vnější změny, jak asi víte, nekonají. Telefon od předchozí generace rozeznáte snad jedině sytějším popisem na zadní straně. Home a Sleep tlačítka chodí jemněji, bez citelného "kliku", ale to se může týkat jen určitých kusů, nemohu tedy generalizovat. Nový povrch displeje skutečně snižuje míru "opatlání" a také se mnohem snáze otírá. Tam kde jsem 3G musel chvíli doslova drhnout o tričko, stačí 3GS jedno decentní přejetí a displej je bez otisků. Snad se tato vrstva zachová i po pár měsících používání. U displeje je v přímém srovnání zjevné, že Apple se vrátil k teplejším barvám, na bílém pozadí systémových nastavení vám nový displej přijde zjevně žlutější (jako to bylo už na předchozím modelu s jedním z prvních firmwarů). Odhadoval bych, že Apple chce akcentovat kvalitu fotek. Rovněž celkový jas používá jemnější rozsah, abych se na 3GS vyrovnal staršímu modelu, musel jsem dát jas o nějakých 20% výše.

Klepněte pro větší obrázek
Miniaturizace nabíječky. To vlevo opravdu není jen nástavec, ale celá nabíječka
 

Rychlost až v první řadě
 

Když jsme u hardware, skočme rovnou na to, co vás asi zajímá nevíc. Rychlost. Ta je zcela bez diskuze vyšší. Telefon na jakékoliv povely reaguje prakticky ihned, zjevně už mu žádná animace nečiní problémy, nahozenou aplikaci bleskově na požádání ukončí klidně i během jejího nahrávání, vše je velice plynulé. Když jsem položil obě verze vedle sebe a zkoušel cokoliv mě napadlo, 3GS měl hotovo vždy nejméně 2x rychleji. I nejběžnější funkce jako přetáčení naležato, budík, SMS, mapy, vše se provedlo/načetlo plynule, bez přískoků a za sotva polovinu doby verze 3G. Větší hry se pak nahrávaly ještě o poznání rychleji. Zkusil jsem si stopnout start hry Frenzic. 3GS to zvládl za 4 sekundy, 3G na stejnou věc potřeboval sekund 10. Rychleji zvládá 3GS i renderování webů. Ať jsem zkusil načíst jakoukoliv stránku (na Wi-Fi), vždy byla dokončená citelně (o třetinu až polovinu času) dříve. Vyšší rychlost pocítíte dokonce i při skrolování v menu nastavení apod. Zkrátka, telefon ožil a Apple dodržel slovo. Pro úplnost dodám, že jsem srovnával telefony se zcela identickým obsahem, stejným počtem sms, kontaktů, aplikací atd.

Další citelné hardwarové vylepšení se týká kamery. Papírově by se nárůst o pouhý jeden megapixel neměl příliš projevit, nesmíme ovšem zapomínat, že do hry se tentokrát dostává autofokus a i rychlost procesoru má k celkovému výsledku zřejmě dost co říct. Na následujících fotkách tedy můžete sami porovnat výsledky z obou modelů. Okem amatéra vidím u 3GS jasný akcent černé (bez šumu), ostřejší hrany, mnohem menší "rozplizlost", zkrátka solidní momentky, použitelné na web i do domácích alb.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo iPhone 3G, vpravo iPhone 3GS. Další srovnávací snímky najdete zde.
 

Autofocus funguje velice rychle, nijak neruší a nezdržuje, klepnutí na displej způsobí zaostření na jiný objekt, zároveň se provede znovu vyvážení bílé nebo nastavení expozice. Tady mě omluvte, pokud pletu nějaké pojmy, nejsem odborník. Každopádně zcela dramaticky se touto změnou focusu může změnit i celkový kontrast snímku, nejvíc si toho všimnete při focení blízkých objektů. Makro se fotí skvěle, aparát je schopný rychle a jistě zaostřit už od nějakých 10 cm.

Novým přepínačem ve fotoaplikaci můžete rovnou začít snímat video. Rozlišení VGA 640 × 480 je dostatečné a výsledek, mohu-li srovnávat s jinými telefony (např. SE K850i), je vynikající. Žádné kostičkování, žádná zjevná komprese, zkrátka fajn obraz a vyvážený zvuk. Následný pohyb po "trimovacím" (ořezovém) proužku je bleskový, i když tohle může záviset i na celkové délce záznamu a s nějakým dvouhodinovým mackem může telefon zápasit. Nezkoušel jsem.

Ukázkové video

Samotné ořezávání videa by šlo do budoucna ještě trošku vylepšit. Můžete prakticky ořezat jen začátek a konec, ale pokud je nezajímavý střed a chcete ho dát pryč, musíte takovou editaci nechat až do počítače. Tlačítko Trim také nemá žádné potvrzení, takže špatnou manipulací můžete přijít o cenný záznam. Rád bych viděl možnost zvolit, zda chci otrimované video přeplácnout, nebo uložit jako nový klip. Vyřešily by se tím obě výtky. Je také dobré se před začátkem nahrávání rozhodnout, zda budete točit nastojato či naležato. Ovládací prvky i odpočet času se vám přetočí do odpovídající polohy a video se pak vyexportuje právě takto. Přetáčení telefonu během nahrávání pak ve výsledku způsobí jedině chaos (nebo umění, to nechám na vás).

Video dostanete do počítače stejným způsobem jako fotky, je ve formátu MOV, ale máte samozřejmě možnost ho přímo z telefonu poslat e-mailem, v MMS nebo nahrát na YouTube. Když jsme u exportu a mailu, funkce Copy&Paste rozšiřuje možnosti i zde (a to se netýká jen 3GS, ale samozřejmě všech iPhonů s OS 3.0). Pokud například v Camera Roll označené fotky dáte sdílet (share) do emailu, automaticky se zmenší na 800 × 600. Pokud fotky necháte zkopírovat (copy) a následně je do mailu vložíte funkcí Paste, zůstanou ve své původní velikosti. Což se leckdy může hodit.

Jdu na sever a Google Mapy jdou se mnou
 

Poslední hardwarová novinka je zabudovaný elektromagnetický kompas. Jeho skutečné využití přijde až s point-to-point navigacemi a s aplikacemi využívajícími augmentované reality, zatím je to jen zajimavá blbůstka, ale pracuje dobře. Kompas dokonce sám pozná, že je ovlivněn případnou interferencí (příliš blízko reproduktoru, či jiného elektrického zařízení) a upozorní na to (i v mapách). Pak stačí s telefonem poodejít nebo zamávat a kompas opět začne fungovat.

V souvislosti s kompasem nemohu nezmínit GPS. Pevně věřím, že následné zahraniční recenze můj dojem potvrdí... Troufám si řict, že na kvalitě čipu (či zpracování signálu) se rovněž zapracovalo. Modrá kulička se v mapě zobrazí citelně dříve, jistěji a přesněji a to i v situacích, kdy předchozí model zůstane u značně neurčitého okruhu, například v budovách! Neměl jsem příležitost tuhle změnu testovat hlouběji, ale jsem o vylepšení z dosavadních pokusů zcela přesvědčen.

Za drobnou hardwarovou změnu můžeme považovat i sluchátka. Ta mají stále zabudovaný mikrofon, ale nově také ovladač podobný tomu z nového iPodu Shuffle. Takže jím můžete nastavovat hlasitost, středovým tlačítkem pak můžete přeskakovat mezi skladbami jako doposud, pokud ale tlačítko podržíte cca 2 sekundy, spustíte další z novinek v iPhonu 3GS - Voice Control.

Vláda hlasu
 

S Voice Control bude ještě legrace, ale jelikož se na pár hodin po uvedení nového iPhonu mezi podporovanými jazyky na webu objevila i čeština a slovenština, aby následně zmizely (ale nechybí například polština a ruština), dá se předpokládat, že v dalších upgradech systému budeme moci tuto funkci využít i v češtině a slovenštině. Odhaduji, že technologie Voice Control je převzatá od Google, syntéza odpovědí je zase zcela shodná s tou, použitou v novém iPod shuffle.

Celé to pracuje tak, že pokud kdykoliv podržíte tlačítko Home (nebo středové tlačítko na sluchátkách) a to dokonce i ve sleep módu, telefon nahodí speciální modré rozhraní, na kterém proplouvají slova a věty, které od vás očekává, a vám stačí říct, komu chcete zavolat, případně co se má zahrát za muziku. Komunikace je obousměrná, telefon vám syntetickým hlasem odpoví, potvrdí, nabídne varianty (pokud má kontakt třeba více uložených telefonů, pokud se nemůže rozhodnout pro správnou písničku apod. ) a vy si tak klidně hlasem můžete nechat sestavit nový Genius playlist nebo zavolat mámě.

Nikam nic nemusíte nahrávat, nic telefon učit, podmínkou je jen správná výslovnost (koktaví a šišlaví mají smůlu) a ne moc hluku kolem vás. Telefon dokonce s odpověďmi reaguje na to, jestli ho máte u hlavy, pokud ne, odpověď je hlasitá (speaker). Funkce není připravená reagovat kdykoliv na kterýkoliv jazyk z asi 20 dosud podporovaných, jazyk je třeba nastavit v menu International. Podle něj se samozřejmě změní i proplouvající slova na displeji. Zkrátka, funkce velice zábavná, efektní, v autě snad i užitečná, uvidíme, jak si v Cupertinu poradí s češtinou a zda další verze systému rozšíří možnosti i pro jiné funkce telefonu (mapy, kalendář. . . ?)

Drobnosti. Pro někoho zásadní
 

Další novinka, vyhrazená pro 3GS je podpora Accessibility. To asi bude zajímat jen zlomek z vás, proto jen krátce. Na screenshotu vidíte, že je možno zapnout předčítání libovolných položek, možnost zoomovat celý systém, převrácení barev a hlášení o změnách psaného textu vlivem autokorekce. Zapnete-li zoom, pak klepnutí třemi prsty zvětší obraz na dvojnásobek. Třemi prsty lze skrolovat libovolným směrem a další "trojklep" odzoomuje zpět na původní velikost. Funguje to všude, i v aplikacích a hrách. Podobně se ovládá i VoiceOver, takže bohužel nelze používat obě funkce společně. VoiceOver vám zase vykreslí obdélník kolem zvoleného textu/tlačítka a syntetický hlas jej přečte. Efektní, funkční, jednoduché.

Klepněte pro větší obrázek

Z dalších drobností vypíchnu ještě možnost nastavit si pro dvojstisk Home tlačítka, krom oblíbených kontaktů, iPodu a Spotlightu také spuštění foťáku, což se pro rychlé zachytávání momentek může dost dobře hodit. A zmíním i novou položku v Usage - Battery Percentage. Zapnutí vám vedle ikony baterie zobrazí i její aktuální stav v procentech, zdá se to fungovat velice přesně, procenta ubývají po jednom, žádné skoky ani hrubé odhady. Zajímavé je, že tuto funkci nemám v 3G s novým OS a z diskuzí se zdá, že někdo ji tam naopak má.

Když zmiňujeme baterii, Apple opět splnil co slíbil. Mohu-li z jednodenního testování posoudit, baterie vydrží citelně více. Ráno jsem začal na cca 85%, s telefonem si samozřejmě docela často hrál, měl asi 4 hovory, opravdu hodně fotil a natáčel videa, odpoledne a večer intenzivně testoval různé hry a apps, a teď, na konci dne jsem stále na 35%. Odhad bohužel zkresluje fakt, že byl telefon 2x v nabíječce kvůli stažení fotek a synchronizaci, vždy ale při tom jel naplno, display svítil, zapnuté Wi-Fi, data hučela kabelem a hned po požadovaném procesu byl z nabíječky vytažen. Obrázek si tedy odvoďte sami, já za sebe říkám, že 3G už by se se mnou po tomhle nebavil.

Díky, Steve
 

Takže na závěr trocha zaslepených pohádek ovčí babičky. Celkově jsem z iPhone 3GS opravdu nadšený. Jestli mi na 3G někdy něco vadilo (foťák, občas rychlost), nová verze to stoprocentně vyřešila a přidala pár skvělých vlastností navíc. Současně s novým OS 3.0 jde o naprosté dotažení už tak skvělé mašinky. Tak jak mě nikdy nebavilo patlat na jiných telefonech MMSky nebo točit kostičkovaná videa, Apple, věrný své filozofii, aplikoval tyhle funkce až ve chvíli, kdy si byl jistý kvalitou provedení. Telefon teď doslova svádí k posílání MMS, všechno je parádně propojené a "po ruce", nový foťák má smysl vytahovat a používat (pravda, noční snímky jsem zatím neměl možnost zkusit a večírkové fotky tak asi stále zůstanou na hraně koukatelnosti, ale to je bolest většiny telefonů a slabších digitálů), stejně jako točit "videjka" a ládovat to všechno na internet.

Zlepšila se i výdrž a až budou za pár týdnů k mání i PTP navigační řešení, bude se jednoznačně jednat o absolutní all-in-one zařízení do kapsy, že i Láďa Smolík by jistě plesal. Rychlost, spolehlivost, snadnost ovládání, přehlednost, praktičnost, promyšlenost. . . dokonalosti, tvé jméno je 3GS!

photos-hardware-04-20090608.jpg

Komentáře

Voice Control

Dobrý den, mohl bych se prosím zeptat, kde bych mohl sehnat češtinu k ovládání hlasem? V článku píšete, že se objevila na webu, nenapsal by jste www stránku? A potom jste s češtinou spokojen? Nebo je lepší angličtina?

mp3 vyzvaneni

zajimalo by me jestli na iphonu 3gs jde nastavit mp3 jako vyzvaneni bez nejakych convertu

Jo - ale ...

Zatím používám stále ještě první generaci iPhone s 16ti GB a jelikož je rychlejší než 3G, nepotřebuju GPS, protože ji mám v autě vestavěnou a fotak používám samostatně, tak zatím neuvažuju o tom, že bych musel utratit dalších 20 tisíc za nový model. Ale třeba mne 4. generace přesvědčí :-)

kontakty převod nokia verzus Iphone

Chteěl bych se zeptat zda někdo nevi jak dostat kontakty z nokie do Iphonu chtěl bych si ho koupit ale nemam odvahu přepisovat všechny kontakty jednou sem to dělal a to mi stačí díky tomu kdo mě poradí

Kontakty z Nokie do iphonu

Ahoj, prosím Tě, předpokládám, že sis již pořídil iphone. Povedly se Ti dostat do nj kontakty z nokie? A jak jsi spokojen přechodem z nokie na iphone. Já mám N97 a zvažuji, že přejdu na iphone. Předem moc děkuji za radu.

Nic snadnějšího -

Nic snadnějšího - synchronizace přes počítač!

Nabíječka

Proč se u nás iPhone také neprodává se zmenšenou nabíječkou, místo nynější nevzhledné krabice?

Protože jsme v zaostalejch

Protože jsme v zaostalejch čechách a ne v anglii

Iphone 3GS z USA

Ahoj, chci si koupit Iphone 3GS 16GB v USA. Jak je to s tim blokovanim? Bude mi tady fungovat nebo nebude? Cetl jsem něco o nějaké turboSIM, ale nerozumím tomu. Prosím o radu. Díky Honza(T-mob)

iPhone USA

Cus, cuus...
chtel jsem se jen zeptat jestli kdyz si koupim iPhone 3GS v USA tak jestli mi pak bude fachat normalne v CR na Vodafonu atp...
Díky!

Nemohu se dockat. Vyrazit do Nemecka nebo Rakouska?

Dobry den,

nemohu to vydrzet, jsem na iPhone 3GS tak nateseny a v CR stale neni.
Prosim Vas, kdyz vyrazim treba do Mnichova nebo do Vidne a koupim tam nebudou nahodou nejake funkce, aplikace, popr jejich stahovani v CR blokovane, protoze to tak bude prednastavene tamnim operatorem?
a druhy dotaz, nevite kdo, kdy jej bude mit v obchode nejdrive v CR?
Jestli to bude pozdeji nez za tyden nevydrzim a nekam pro nej vyjedu do zahranici:-))
Diky za odpoved, pekny den

Iphone z USA

Hej hola,

já si práci s tím najít si Iphone na ebay.com a myslím, že jak tu čtu to vychází na dobrou variantu pro koupi. Jen by mě zajímalo, když se u vystavených iphonů uvádí UNLOCKED - je odblokovaný, dorazí do mých rukou a já si tam jen v nastavení dám češtinu a bude na mě mluvit v češtině bez dalšího nahrávání softwaru a spol.??

Díky za odpověď

Franta Handl

"Dokonalost" xD

Nazdar, nevidím tu podporu JAVY ani Flashe.
Že bych to přehlédl? Určitě ne, to si jenom "ľuďiá" v Apple namastí kapsy skoro za nic (myslím nový 3GS), nebo za to, co tam mělo být už v iphonech 1 generace (ono slavné copy'n'paste :-D ) Hlavně že se s tím nyní chválí, kdy to tam už mělo dávno být....

S jejich tempem uvedou iPhone 3GT(T jako third=třetí)a zavedou tam konečně podporu flashe... nebo uvedou iPhone 4G (4generace, viz. http://cs.wikipedia.org/wiki/General_Packet_Radio_Service napravo lišta standardů)kde bude i flash i java plně funkční... ale s jejich politikou nové věci dělat dražší než raději slevnit starší model a novější nechat na ceně předchůdce, bude 4G stát 30 000 Kč xD

V tomto ohledu jsou mnohem lepší jailbreaknuté iphony, které copy'n'paste(ctrl+cé'a'ctrl+vé) připrogramovali sami uživatelé, ale to je zase Apple-u proti srsti a nahánějí je jakdyby kradli banány nebo pomeranče za komunistů.

Toť můj názor a pro poznámku, nejsem vlastníkem iPhonu.
Nashledanou.

java a flash

Pokud to nevíš chytrolíne, tak java a flash potřebují přístup k jádru systému, což je potenciálně nebezpečné pro případné útoky. Nikdo ti nebude útočit na tvou Nokii s javou a flashem, ale tohle je iPhone, tady by se našla spousta útočníků, když je na něm tak dobrý přístup na internet. A navíc v App Store je spusta aplikaci na mnohem lepsi bazi. Navíc treba flash by iPhone nadmerne energeticky zatezoval.

-)) no a právě proto

-)) no a právě proto můžeš něco takovýho napsat:-)

Snad první soutěž o 3GS

Snad první soutěž co jsem o něj našel:
http://makapiti.cz/events/contests/read/7 . Je pěvecká, ale tak co, aspoň bude sranda :) Lepší než za to dávat tolik :/

Cena u T-M

Nerad spekuluju, ale za 10 000,- to neni moc reálné, zvlášť u T-mobile, u kterýho vypadá cena 3G tak jak vypadá..Pokud operátoři nezlevní 3G při příchodu 3GS tak konkrétně u T-Mobile vidím cenu 3GS 16GB tak okolo 18 000,- a 32 GB okolo 20 000,-...Myslím nedotované ceny..

Ať už jsou známy ceny u

Ať už jsou známy ceny u českých operátorů :-). Myslíte, že bych 16GB verzi sehnal u T-M s MMP 500,- za zhruba 10 000,-?

mno...

když teď koukneš na aktuální nabídku T-M iPhone 3G 8GB s paušálem 500,- je to průměrně 13K... takže se obávám, že 10K je nereálných :/

sms

Lidi, kdyz pisi sms s diakritikou na iPhone 3G nebo 3Gs, dochazi k jejimu zkraceni na 60 znaku? A sms, kterou mam na 160 znaku poslu jako 3 sms?

Dale pak by me zajimalo, jestli se na iPhonech s novym firmwarem zobrazi vizitky poslane napr z nokie.

Prostě písmenka s

Prostě písmenka s diakritikou žerou znaky rychleji. Ke zprávě se přibalí informace o znakové sadě a pak každé písmenko s diakritikou sežere víc než jeden znak. To není chyba, to je vlastnost. Takhle se to chová na každém telefonu.

SI to vydrzel az do

SI to vydrzel az do tedka??:-O ty brdoo,ja uz u toho sedel 17 cervna 00:01 :-D ale stejne k nicemu :-D co ta GPS. nevite co stim??VUbec me to nezameri,nejlip tak na 1_5 km presnostt,coz je GPS k nicemu :-(

Inspirovany Hulinom?

tak uz aj tu miznu prispevky, ktore vam nesedia do pribehu?

upozornil som, ze toto zdaleka nie je prva recenzia/test noveho iPhonu 3GS, ako to hrdo tvrdite v nadpise (pridal som samozrejme aj link na tu, ktora vysla uz 2 dni pred tou vasou) a co sa nestalo ? prispevok bol zmazany ... gratulujem

Jsem fanda iphone, ALE

Zklamal me nejen nadpis clanku ale i samotny novy iphone. Zkratka, cekal jsem vice. 3gs rozhodne neni spatny.. V jednoduchosti pouziti ale hlavne rychlosti zakladnich ukonu se mu zadny jiny telefon nemuze rovnat. A i je jak uz nazev napovida, predelany iphone 3g, do ktereho pribyl nejaky kompas, vtipny autofokus (Kdo potrebuje vice jak 2mpx kdyz to ma objektiv velikosti spendlikove hlavicky) a hlavne rychlejsi procesor. Spousta funkci, jako zbytecne MMS Copy/paste? (Konecne) a dalsi, ktere jsou soucasti OS a ktere si ovsem muzu nahrat i do toho sveho. A kdyby mel stat dvacet tisic, tak si ho proste nekoupim. Stejne jako si nikdy nekoupim nic s WinMobile, protoze jeho tezkopadne ovladani do telefonu proste nepatri.. Uz davno minula doba, kdy funkce delaly telefon, protoze kdyz nepocitam spoustu zbytecnosti, tak jsou ve vsech pristrojich prakticky stejne. Rozdil je jen v jejich pouzitelnosti. Kdo potrebuje jeste neco jineho nez telefon, sms, ipod, mail a pohotovy webovy browser se kterym je radost neco na internetu hledat, at si iphone proste nekupuje.. Me se libi, akorat s tim nadpisem to autor trosku nezvladnul. A zajimalo by me, co mely byt ty fotky matneho krytu iphone.. Treba se koncem roku dockam..

Cena

Opravdu si se asi seknul. Ve Švýcarsku je cena bez podpisu 1199 CHF za 32 GB, takže ňákejch těch 21 000,- ...

Cena

Mas pravdu seknul jsem se v mene stoji opravdu 1200 Franku. Timto se omlouvam za mylnou informaci. A jdu zkusit nandat do iPhonu novej firmware:))

CZ a kontakty vyhledavání s š.č

Mam nastavenou češtinu v iphonu.
Problem je ve vyledávání kontaktu..

Když dam hledat jmeno kulisek vyhleda mi to jen jmena bez diakritiky tyka se to hlavne š,č,ž

po prepnuti na ENG jazyk a vyhledani kulisek najde vsechno jako s diakritykou tak bez. nema nekdo reseni?.

Problém s diakritikou

Jako možná máš problém s "dyjakrytykou" - asi jsi napsal Kulýšek, vole :D

Soudruzi z Cupertina to

Soudruzi z Cupertina to udelali zbytecne slozite. Zkusim to predat dal.

Martin Lér
iPhonemania.cz

Umíte pls někdo nastavit

Umíte pls někdo nastavit email v iphonu když ho mám na seznam.cz předem díky ;)

S timhle to zvladnete

S timhle to zvladnete sam
http://napoveda.seznam.cz/cz/jake-jsou-adresy-pop3-a-smtp-serveru.html

Martin Lér
iPhonemania.cz

cena

tak to se ve svycarsku trochu ustrikli ne? u britskeho o2 je daleko levnejsi

První setkání s 3GS

Dneska jsem měl to štěstí mít v ruce iPhone 3GS.. byl koupený ve Švícarsku.Překvapilo mě že po připojení na PC s českou lokalizací Windows se okamžitě přehodil do češtiny. Opravdu je hodně rychlý oproti mému 3Gčku. Ale hlavně mě překvapilo že se objevila už plnohodnotná navigace pro iPhone 3G a 3GS a to od Navigonu.Je na Appstoru za 74,99 Euro. A můžu říct že funguje na jedničku. Podle mojich informací by TomTom neměl být moc pozadu a dočkáme se navigace pro iPhone 3G a 3gS i od něj. A bych to ještě doplnil cena ve švícarsku se pohybuje okolo 1200 Eur.

;)

1200... doufám, že jsi se sekl... protože 30K jim za to vážně nedám :D (i v CHF by to byl dost mazec cca 21K)

Neseknul jsem se.. Dneska

Neseknul jsem se.. Dneska jsem s tim clovekem mluvil a prej se daji sehnat uz i za 1000€. Ve Svajcu je vyhoda i v tom ze tam je ten telefon rovnou dotovanej... O tom si u nas muzem nechat leda zdat...

1200 euro? To jako fakt? 32

1200 euro? To jako fakt? 32 tisíc, to snad ne!

Dobry a kvalitni prispevek

Dobry a kvalitni prispevek a docela souhlasim. Nicmene nekdy ti apple-fanatici uz nevedi coby kuprikladu jeden mi nedavno rekl ze iphone by nemohl ovladat mokryma rukama, nacoz kamos, ktery ma taky zarizeni s kapacitnim displejem odvetil, ze která pi*a by to ovládala mokrýma rukama :D A ten apple-fanatik ztichl a nevedel co dal :D

klíííííííííííd

Na zacatek, iPhone nemam, nemel jsme a asi nikdy mit nebudu.

Nechapu, jak nekdo muze kritizovat iPhone, kdyz ho videl jen na obrazku nebo u nekoho v MHD. iPhone je hodne dora masina. Je pravda, ze toho moc zezacatku neumel a ted umi bezve veci, ale u iPhonu nejde o to, co to umi neo neumi. Apple je zalozenej uplne na jine strategii, nez HTC, NOKIA, atd. Pokud si clovek koupi neco od Applu, ocekáva se, ze tu vec zaradi do zivota a do sve image. Zaroven ten clovek ocekava od iPhonu nebo Maca, ze bude slapat jak ma a vse bude odladene. iPhone neumel moc veci, ale ty, ktere umel...umel dokonale. Mel jsme moznost ho vyzkouset a musim rict, ze i to blbe zobrazeni cisel umi iPhone dokonale. Ukazte mi jine zobrazeni, ktere deli cisla stylem 777 555 555. Ja kdyz pisu na mobilu nejake cislo, tak musim kontrolovat, kolik ma cisel. schvalne pro porovnani 657 435 235 nebo 345665355. u iPhone si ce prose clovek jistej, ze zadal vse spravne.

Dalsi vec je, ze vsichni tu srovnavate iPhone s manazerskym telefonem od HTC. Jasne, kdybych si mel kupovat mobil za 16tacu..koupim HTC..ale kdybych si mel kupovat mobil, kterej poslape, bude umet natacet kvalitni video, bude mit dokonalej prehravac hudby a budu proste chtit telefon na zabavu (hdy,video, huda, foto)..nikdy si nekoupim HTC.

Pokud chci telefon, kterej bude makat podobne, jako muj noteook, tak sahnu po HTC. to je prece jasna volba pracovniho mobilu.

No a pokud i presto hodlate nadavat na iPhone...doporucuju knizku Jak mysli Steave Jobs. Koupil jsme si ji ze zvedavosti, a tam jsem teprve nasel odpoved, proc ma Apple vsechno tak drahe. Vzdyt se podivejte na youtube treba na vybalovani Macbooku... pak se kouknete, jak se vybaluje HP. Uz pochopite. Clovek, kterej si koupi podobnou hracku, musi mit zazitek uz od prvni chvile..zazitkem pro nej musi vyt i navstiveni obchodu Apple (nemyslim tu dealerskou diru v BRNE, PRAZE, ale original). Vybalovani pak ma byt zazitkem na cely zivot. I ta blba krabice, nez ji vuec nechaji jit do vyroby, musi splnovat tak narocne pozadavky, o kterych nemate ani potuchy.

Jsem rad, ze existuj neco jako Apple... Apple je inovator. Kdyby nebyl Apple, nedivame se ted v obchodech na polovinu mobilu a ti, kteri uz maji dotykac by pouzivali prst mozna tak na prohrabani nosu.

I když nejsem až tak

I když nejsem až tak příznivcem iphonů ale to co píšeš je 100% pravda

:o)) jo

Mám htc hd a jsem maximálně spokojen.MAXIMÁLNĚ. Ale z výše popsaných důvodů po iphonu pokukuju. To je přesně ono - kdy by byli ostatní výrobci telefonů bez iphonu? Apple jsou inovátoři, bez debat. Phone má svoji hodnotu, cena je věc pomíjivá a relativní.

Diky. Myslim, ze neni co

Diky. Myslim, ze neni co dodat.

Tak pravdivě vystihující

Tak pravdivě vystihující komentář o Apple postavení na našem trhu, a v našem životě jsem dlouho nečetl...!

Bluetooth

Má iPhone 3GS Bluetooth A2DP?
Přeji Vám všem hezký den!

Bluetooth

Netusim, nemam jak to vzykouset.

Jelikoz ho umi iPhone 3G

Jelikoz ho umi iPhone 3G (otestovano, viz muj clanek s prehledem novinek), tak to jiste umi i 3GSko.

Martin Lér
iPhonemania.cz

cena

aktuálně vlastním HTC TP... ale již mně peripetie s WM moc nebaví a vše co mi vadilo/chybělo na iPhone s novou verzí OS a telefonu bylo opraveno/doplněno... v článku píšeš za nedotovanou cenu "au" koukal jsem proto na web O2 UK a cenu jsem našel cca 440GBP /16GB verze (a doufám, že jsem se někde nesekl) což odpovídá cca 13.700,- (tak prosím o upřesnění jak to je s cenou a případným blokováním pro operátora...) a dále, jestli jsem dobře pochopil, tak i ve tvém 3Gs zakoupeném v "ne ČR" je obsažena čeština (ne že bych ji až tak potřeboval, ale jen pro upřesnění)

Čeština

Čeština je v software ne v telefonu... Kdekouliv na světě ho koupíš, dostaneš do něj přes iTunes všechny jazyky včetně svého českého.

Cena v UK

Bez uvazku viz. http://shop.o2.co.uk/update/paygo.html - £440 za 16GB a £538 za 32GB (au! ;). Priplatil jsem nejakych £8 za P&G kartu, na ktere je rocni internet zdarma (vc. wi-fi hotspotu Cloud). Telefon je zablokovany pro pouziti v siti O2-UK (zda by fungoval v O2-CZ opravdu netusim, ale rekl bych ze ne), takze povazuju za lepsi reseni si jej poridit odblokovany v CZ.
Jak uz zminil nekdo prede mnou, vsechny iPhony na celem svete obsahuji vsechny podporovane jazyky.

Cena v UK

no.. přeci jen bych se rád pokusil ušetřit nákupem např v UK.. vzhledem k tomu, že přibližný přepočet je 14.000,- (+ něco za dopravu a něco pro toho kdo by vykonal malou službičku ;) ) a to je trochu rozdíl proti odhadovaným takřka 20.000,- u nás

Co se týče té češtiny,

Co se týče té češtiny, tak v každém iPhonu jsou obsaženy všechny podporované jazyky. A ta cena by mě taky zajímala.

cena v Anglii

Dobrý den, chtěl bych si ho co nejdřív koupit - za kolik se dá například pořídit v Anglii nebo kdekoliv jinde beze smlouvy? díky

iPhone 3G

prosim vas neporadite mi ako mam dostat slovencinu do iPhonu3g??? stale to nejde upgradut.....pleas

JANCI24

Slovenčinu tam dostaneš i bez Jailbreaku, stačí firmware upgradovat (přes iTunes ve verzi 8.2) na verzi 3.0, která mimo řady vylepšení obsahuje i slovenštinu a češtinu.

Moderování komentářů

Navrhuji zveřejňovat komentáře až po kontrole administrátorem, že mají nějakou hodnotu pro ostatní čtenáře, nebo to jsou otázky na něco, co nebylo v článku. Tím by se vyfiltrovali ti, co jen kritizují něco, co nikdy pořádně nepoužívali a čtení jejich výlevů je pro ostatní čtenáře jen ztráta času.

Mimochodem, to rozpoznávání hlasu nebude převzato od Googlu, protože jejich aplikace zvukovou nahrávku odesílá na server, kde se zpracuje. Mám pochybnosti o tom, že by to technicky vůbec bylo realizovatelné. Mnohem pravděpodobnější mi připadá, že Apple prostě portnul technologii, která je v Mac OS X už hezkých pár let.

Ad moderovani - bych se

Ad moderovani - bych se umoderoval, a na druhou stranu nechci byt tak prisny. vulgarity obcas promazavam. Zapnul jsem vynucene registrovani pro komentare, to aspon nejvetsi tydyty odfiltruje.

Ad rozpoznavani - taky bych predpokladal, ze to je v telefonu, aby to vyuzivalo vzdy sit by bylo nepohodlne. Ovsem co se rozpoznavani a hlasove syntezy tyka, tak Apple (alespon co se vi) dlouhodobe mel jen anglictinu (a kdysi v minulosti snad spanelstinu a cinstinu? ale je to uz opravdu davno, jeste v devitce), z toho si osobne odvozuji, ze tu technologii nekde koupili, aby si to vyvijeli "doma", to je vcelku zbytecne.

Martin Lér
iPhonemania.cz

nazdar iPhonemaniaci ...

nazdar iPhonemaniaci ... viete ze kritika moze byt aj kladna aj zaporna??? Ci vas iPhone nikto nemoze negativne skritizovat??? iPhone nie je ziadny zazrak a mnoho veci mu chyba - takisto ako kazdemu inemu zariadeniu ... proste na svete nie je MT ktory by splnal vsetky poziadavky ... alebo mi chce niekto tvrdit ze ano??? Tak sa ukludnite obe strany, iPhone je dobry stroj, podobne ako HTC TouchHD, Nokia 5800 ... kazdemu vyhovuje nieco ine a neverim tomu ze iPhonaci pisu na ostatne MT len kladne ...

tydýt

iPhone si dovoluju kritizovat,protoze je u nás trapne predrazenej. clánek sem necetl,ale prej se 3GS bude prodávat za 20 000,-. To je snad blbej vtip,ne?:D za stejný prachy sezenete tak nabusený HTC nebo jakejkoli jinej telefon, u kterýho není "novinka" ze umí dokonce natácet video a copy/paste.. v USA se jednoho dne obevil iPhone a ted nikdo nema nic jinyho..jak ovecky vsichni slysí "apple je best,musim to mit taky". Nerikam ze bych iPhone nebral, je to super foun,ale ma ho uz fakt skoro kazdej a co me brani rozhodne nejvic,je cena..

nechci se hadat a ani

nechci se hadat a ani nebudu. ale uspech celeho applu spociva prave v opaku. neni potreba ho promovat a presvedcovat v reklamach o tom ze jejich vyrobek funguje. naprosta vetsina lidi si jejich vyrobky zakoupi po vyzkouseni a pri uzivani se citi stastni a spokojeni. to neni zadna nafoukla bublina, ale oproti konkurencnim vyrobcum fakt.

Tak mi pripada ze iPhone

Tak mi pripada ze iPhone kritizují jen ti co ho nemaj :P a chtej ho, jinak si nedovedu vysvetlit proc sem vseci lozi a ctou o nem clanky a pak ho kritizuji...

já ho nemám a ani jsem ho

já ho nemám a ani jsem ho nechtěl. teď ho nemám a chci :) ale nekritizuji. ostatně každý mobil má své pro i proti..každýmu vyhovuje něco jiného :)

Pěkná recenze. Už se

Pěkná recenze. Už se nemůžu eSka dočkat. Ale mám otázku...má to slibované svítící jablečné logo? :)

Bohužel, nemá...

Bohužel, nemá...

Páni moc hezký a

Páni moc hezký a kvalitní clánek tleskam autorovi a zaroven moc za nej dekuji :) jen tak dale...

víte někdo kde najít

víte někdo kde najít podrobnou specifikaci vestavěné aplikace "MAPS".
mám internet jen doma a zajímá mě jak dlouho vydrží a za jakých podmínek již dříve načtená mapa. (s novým OS 3.0 se to dost změnilo)

funkce

Zdravím... chtěl jsem se optat, někde se občas prezentovalo, že 3GS bude mít FM transmiter, někde dokonce FM rádio. To mne zajímá. Jak je to s tím rádiem?

FM radio

Tohle byla zjevne jen zbozna prani, vychazejici z technicke specifikace GSM (nebo jineho) cipu. Apple tuto moznost prozatim nevyuzil, kdyby ano, jiste by ji marketingove dostatecne vyuzil.

Král mobilů ?

Tím se pro mě IPhone nikdy nestane. Mobil musí být malý, přiměřeně odolný, abych ho mohl neustále tahat po kapsách. Tohle IPhone nikdy prostě splňovat nebude. Jako módní doplněk každého metrosexuála ovšem nemá chybu, to nepopírám.

?????

Promin ale proc sem vubec pises tento prispevek..??? Ty vubec netusís ocem pises :-( Metrosexual-ten vubec netusí jak tento telefon pouzivat..!!!! A jak se psalo v predchozim prispevku..apple me spadl uz mnohokrat az se divim ze vubec funguje? po kapsach ho normalne nosím a faaak vpohode.Ale je to tvuj názor...?!?!?

Dekuji za tento clanek,dobra prace... :-D

mobil pro metrosexuály???????

Pokud je to tak strašný mobil uršený jako modní doplněk metroušů, proč chodíš na iPhonemanii a čteš o něm články?

Jinak autorovi děkuju za skvělý článek!!!
Už aby se dal sehnat i u nás..

Šášo

Ty si ale vtipálek kašpárku :) Já nosím iPhone v kapse, často i s klíčema a jediné co je poškrábané jsou záda, u kterých mi to vůbec nevadí. Odolný iPhone je, už to že sklo vydrží jak sviňa a mobil mi spadl několikrát na beton či do koberce a nic se mu nestalo (což se v případě toho betonu divím, byla to šupa)... Metrosexuál nejsem, jsem normální člověk co chce multimedia a telefon v jednom v kvalitním provedení a se stoprocentně funkčním prostředím, proto sem si kupil iPhona po eskapádách s WM zařízeními a všemi Nokiemi se Symbianem i hloupými telefony. Satty

Ftipně popsáno :-)

Fakt jsem se zasmál :-))))

Pěkná ,,recenze,,

Ahoj...chtěl sem poděkovat autorovi za tak pěknej popis.Nikdy sem iPhone nechtěl,nikdy se mi ani nelíbil uz kvůly dotykovému displeji.Přemýšlel sem o koupi Nokie N97,ale recenze a příspěvky mě odrazovaly.Potom tam byl nějakej příspěvek na iPhone tak sem se na něj podíval a začal sem hledat dál.Ted sem 100% rozhodnutej a pujdu do GS ,,jablka,, :)diky a všem přeji pěkný den.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".