iPhone OS 4: Multitasking, téma č. 1

8. Duben 2010 - 23:39 · Karel Boháček

Apple dnes v kalifornském Cupertinu nastínil, jak bude vypadat iPhone OS ve verzi 4.0. Od nové verze tohoto mobilního operačního systému bylo očekáváno, že opět poodskočí konkurenci. Kolik na tom bude pravdy, to se uvidí, až bude iPhone OS 4 k dispozici a budeme vědět, jak jsou nové funkce použitelné. Které nové funkce že to jsou? Pojďme se podívat, co se během keynote v hlavní centrále firmy Apple vlastně dělo.

scr2010-04-09 00_36_32.png

Steve Jobs začal jako vždy menším množstvím statistik a čísel. Neopomenul zmínit, že se od zahájení prodejů iPadu prodalo těchto zařízení již 450 tisíc a z prodejny iBooks Store bylo staženo přes 600 tisíc elektronických knih. Do dnešního dne bylo také údajně staženo celkově tři a půl miliardy aplikací z App Store. Těchto aplikací již App Store obsahuje asi 185 tisíc, z čehož 3500 aplikací je pro iPad, představený tento víkend.

Klepněte pro větší obrázek 
Foto z tiskové konference: Gizmodo.com
 

Šéf Apple pokračoval v chlubení se čísly o prodejnosti iPhonů a zařízení s iPhone OS obecně. Jablečných telefonů se již celosvětově prodalo 50 milionů, zařízení běžících pod iPhone OS (tedy iPhonů + iPodů Touch) pak dokonce 85 milionů.

Multitasking

Jako vždy začala po úvodních číslech nabírat keynote pořádný spád. První představenou novinkou byl multitasking - funkce diskutovaná v souvislosti s jablečným telefonem asi nejvíce. Odpověď zní ano, iPhone OS 4 bude multitasking povolovat i pro aplikace třetích stran.

Přepínání aplikací bude na iZařízeních probíhat dle očekávání použitím Home Button. Dvě zmáčknutí tohoto tlačítka po sobě vysunou ze spodní strany obrazovky lištu obsahující aplikace, které jsou aktuálně spuštěné. Snadno tak bude možno mezi nimi přepínat.


Možná si pamatujete z loňska, jak Apple zdůvodňoval absenci multitaskingu tím, že by více spuštěných aplikací rapidně snížilo výdrž na baterii. Na to samozřejmě nezapomněli, ale snažili se problém vyřešit efektivně. Neaktivní aplikace tedy budou mít k dispozici pouze prostředky, které opravdu potřebují pro svůj běh na pozadí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Foto z tiskové konference: Gizmodo.com
 

To bylo demonstrováno na aplikaci pro pouštění internetových rádií. Tato aplikace si v neaktivním stavu vystačí s přístupem k reproduktoru/sluchátkům a s ovládáním ve stylu aplikace iPod.

Multitasking byl předveden i na aplikací Skype, v souvislosti s níž si uživatelé na absenci multitaskingu stěžovali asi nejvíce. Nyní bude možno bez problémů “vystoupit” z aplikace a věnovat se čemukoli jinému, přitom může být uživatel samozřejmě online. V případě příchozího hovoru vyskočí modré okénko, pomocí něhož lze příchozí hovor okamžitě příjmout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Foto z tiskové konference: Gizmodo.com
 

Multitasking nalezne využití také u turn-by-turn navigací. Ty budou i v případě spuštění na pozadí snímat polohu pomocí GPS a navigovat uživatele na jeho cestě k cíli. Už tedy nebudou problémem příchozí hovory, po kterých se navigace musela chvíli “vzpamatovávat”.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Foto z tiskové konference: Gizmodo.com
 

Novinkou je také malá ikonka ve tvaru šipky, jež uživatele upozorňuje, že některá ze spuštěných aplikací zjišťuje jeho aktuální polohu. V nastavení bude možno jednotlivým aplikacím tuto funkci povolit nebo zakázat.

Jak se tyto změny v práci s aplikacemi podepíšou na upozorněních Push (Push Notification), které do příchodu iPhone OS 4 nahrazovaly multitasking? Zdá se že nijak, což je dobrá zpráva pro uživatele, kteří multitasking používat nechtějí nebo nemohou. Do druhé skupiny budou totiž patřit uživatelé iPhone 3G a iPodů Touch 2.generace. Multitasking bude povolen pouze pro iPhone 3GS a iPod Touch 3.generace (a samozřejmě pro příští verze těchto iZařízení). O prvních iPhonech nepadla zmínka.

Novinkou budou tzv. lokální upozornění (Local Notification), které nevyžadují přístup k serveru jako notifikace Push. Jako příklad byl uveden například televizní program, který vás upozorní, až začne váš oblíbený pořad. Případně uploadujete-li obrázky na Flickr, můžete během uploadu dělat cokoli jiného a ona vás po dokončení uploadu upozorní, že svůj úkol splnila.

Klepněte pro větší obrázek 
Foto z tiskové konference: Gizmodo.com
 

Složky

Poměrně nečekanou, ale o to příjemnější novinkou jsou složky (v originále Folders). V iPhonu si budou uživatelé moci vytvářet složky, kam umístí svoje aplikace. Tímto způsobem lze mít v aplikacích větší pořádek a redukovat počet potřebných obrazovek s aplikacemi.

V každé takové složce může být až 12 aplikací, což při maximálním počtu 180 ikonek v telefonu představuje až 2160 aplikací, které můžete mít v iPhonu naráz. Složka se samozřejmě chová jako jakákoli jiná ikonka, takže je možno ji přesouvat mezi obrazovkami nebo ji umístit do docku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Foto z tiskové konference: Gizmodo.com
 

Z přilehlých obrázků si také můžete všimnout, že bude na iPhonu možno měnit pozadí home screen, tedy obrazovek, kde jsou umístěny ikonky aplikací. Přitom bude možno zvolit pozadí zvlášť pro lock screen (obrazovka uzamčeného telefonu, kde se v současných verzích zobrazují wallpapery) a zvlášť pro home screen.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Foto z tiskové konference: Gizmodo.com
 

Změny v aplikaci Mail

Další změny se týkají aplikace Mail pro práci s e-mailovými zprávami. První z nich je možnost zobrazit si doručené zprávy ze všech používaných schránek naráz. Končí tak nutnost přeskakovat mezi schránkami kvůli hledání konkrétního e-mailu. Druhou změnu ocení především firemní zákazníci, neboť jde o podporu více Exchange účtů najednou. Podpora je navíc rozšířena o Exchange 2010.

Nová je i možnost zobrazit si pouze vlákno s danou konverzací či otevírání příloh pomocí aplikací třetích stran.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Foto z tiskové konference: Gizmodo.com
 

Podpora iBooks

Dalo se očekávat, že po své premiéře na iPadu se iBooks objeví i v iPhonu. Čtečka elektronických knih od Apple v kombinaci s přístupem do prodejny iBookstore prozatím nebude dostupná pro uživatele v České republice.

Aplikace vypadá totožně jako na iPadu, pouze poličky s knihami jsou z důvodu menšího displeje iPhonu zmenšené. Knížky a záložky se budou automaticky synchronizovat, aby uživatelé vlastnící iPad i iPhone mohli střídavě číst na obou zařízeních.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Foto z tiskové konference: Gizmodo.com
 

Firemní funkce

Dalším stěžejním prvkem nového OS jsou funkce, které využijí zejména firmy. První z nich je lepší ochrana dat. E-mailové zprávy budou šifrovány, vývojové nástroje umožní vývojářům šifrovat obsah v rámci jejich aplikace.

Další novinkou pro firmy je možnost bezdrátové distribuce aplikací. Doposud bylo pro instalaci aplikací nutné telefon připojit k iTunes, firmy však budou moci distribuovat aplikace ke svým zaměstnancům vzdáleně bez nutnosti je svolávat například kvůli nové verzi používané aplikace.

Klepněte pro větší obrázek 
Foto z tiskové konference: Gizmodo.com
 

Dalšími změnami týkajícími se nasazení iPhonu ve firmách je již zmiňovaná podpora Exchange Server 2010 a podpora SSL VPN.

Game Center

Nečekanou novinkou je také Game Center, jakási herní sociální síť, kterou Apple dává opět najevo, že iPhonem, iPodem Touch a koneckonců také iPadem chce konkurovat přenosným herním konzolím jako je Nintendo DS a PlayStation Portable. App Store údajně obsahuje 50 000 her, což je více než desetkrát více než pro Nintendo DS a dokonce dvacetkrát více než pro PSP.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Foto z tiskové konference: Gizmodo.com
 

V Game Center bude možno vyzvat ostatní hráče ke hře, najít soupeře a spoluhráče pro hry podporující multiplayer, zobrazovat žebříčky a další možnosti ne nepodobné službě Xbox Live!

Reklamní platforma iAd

Naopak očekávanou novinkou je iAd, vlastní reklamní platforma Applu, která by měla nabízet vývojářům možnost snadno umístit reklamu do jejich aplikace, které díky tomu budou moci být zdarma. Slibná je i pro zadavatele reklamy, neboť zařízení s iPhone OS brzo dosáhnou 100 milionů prodaných kusů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Foto z tiskové konference: Gizmodo.com
 

Apple tedy volí cestu reklamy ve free aplikacích, které používá dennodenně přes 85 milionů lidí a které si denně stahuje jistě velké množství uživatelů (každý den je z App Store staženo téměř pět milionů aplikací, bereme-li dohromady aplikace zdarma i ty placené).

Reklamy samotné by měly dle slov Applu poskytovat vysokou míru interaktivity. S tím, že se uživatel nemusí bát, že po kliknutí na reklamu bude “vyhozen” ze své aplikace a přenesen do webového prohlížeče nebo jinam. Dá se tedy v určitém slova smyslu mluvit i o reklamě, která je příjemnější pro uživatelé a potenciálního zákazníka.

Během keynote bylo vše ukázáno na reklamě na animovaný film Toy Story, která se v aplikaci zobrazila jako reklamní banner. Po rozkliknutí se objevila pěkná barevná reklama s informacemi o filmu, hlavních postavičkách a dokonce integrovanou hrou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Foto z tiskové konference: Gizmodo.com
 

Jakmile vás přestane koukání na reklamu bavit, jednoduše ji zavřete křížkem a věnujete se dále své činnosti v aplikaci, kterou jste měli původně puštěnou. Apple také neopomněl rýpavě připomenout, že reklamy jsou vytvářeny v HTML5.

Shrnutí

Verze 4 zdá se opravdu posouvá iPhone OS o krok dále. Zejména multitasking je dle mého názoru něco, co u velkého množství lidí změní názor na pořízení jablečného telefonu. Velké plus znamená multitasking také pro iPad, kde je samozřejmě pravděpodobné jej také očekávat.

Dočkali jsme se několika menších změn v podobě složek na aplikace, možnosti měnit pozadí obrazovky s aplikacemi po vzoru iPadu, několika úprav aplikace Mail, větší přívětivosti k firemnímu používání, či například digitálního zoomu fotoaparátu/kamery.

Poslední novinku jsem v článku nezmíňoval, protože zoom nebyl stěžejním bodem této Apple keynote. Tyto menší změny budou zmíněny v některém z příštích článků tady na Mac Life.

Herní sociální síť Game Center a nasazení interaktivních reklam v některých aplikacích zdarma si netroufám soudit předem, ale bude samozřejmě zajímavé sledovat, jak Apple na těchto pro něj nových oblastech trhu prorazí.

iPhone OS 4.0 bude k dispozici tradičně během léta, pravděpodobně v době uvedení nové generace iPhonu (myšleno přístroje). Uživatele iPhone 3G a 2. generace iPodu Touch (já sám jsem mezi nimi) jistě zamrzí, že nebudou moci ani po upgradu na OS 4.0 využívat multitaskingu, který je povolen pouze pro novější přístroje jako je iPhone 3GS a 3. generace iPodu Touch.

Věřím však, že uživatelé starších modelů jablečných zařízení se buď bez multitaskingu obejdou, jako to dělali do teď, nebo (je-li pro ně multitasking natolik důležitý) si pořídí některé z novějších iZařízení.

Bohužel je zklamáním absence jakýchkoli změn lock screen či přehledu přijatých zpráv/nepřijatých hovorů atd. Neznamená to však, že ve finále žádné změny týkající se těchto oblastí nebudou, protože Apple může stejně jako v případě předchozí verze OS prostě přidat funkce, které během keynote představeny nebyly.

Komentáře

Já sem zvedavej zda to bude

Já sem zvedavej zda to bude zdarma..a docela mě mrzí že ten multi.nebude na 3G!!!

Do iPodu touch 3.generace

Do iPodu touch 3.generace jsem si nainstaloval i OS4, a nefunguje mi multitasking a nevím jak se mění pozadí v hlavní nabídce.. Ví to někdo? předem děkuji za radu :)

Jozef Remen

Vsetky updaty iPhone OS boli a budu zdarma

budu? ty si vestec?

budu? ty si vestec?

:-D

zmeny lockscreen

taky bych uvital zmenu lock screen. libilo by se mi kdyby tam byl kalendar, sms zparvy, hovory, mejly, pocasi nebo treba i poznamky.. no treba nas apple vyslisi a jeste s tim neco udela :)

Zneje to akoby si prave

Zneje to akoby si prave opisal funkcie LockScreen :)

Kam Steve Jobs nesiaha, je tu Jailbreak. :D

Funkcie

Ja len dufam, ze sa v novom FW objavia 2 male, ale zato aspon pre mna dost podstatne funkcie a to to, ze sa bude dat menit zvuk oznamenia noveho mailu podobne ako to je pri sms( mail pouzivam ovela viac a dost ma stve, ze casto nepocujem, ze mi daky pride). dalsia je taka drobnost, co asi bude OS4 obsahovat a to je crossfade v ipode, funguje to na najnovsej generacii iPod nano, tak dufam, ze to implementuju aj do iPhone :) Inak velmi pekne zmeny, skoda len, ze na lockscreene nebudu upozornenia nejak radene, resp aspon hore v liste by mohli byt male ikonky, aby clovek nemusel furt unlock robit :)

Nepletme si unlock a

Nepletme si unlock a Jailbreak.

Unlock

unlockom som myslel skutocne unlock obrazovky... JB nemam odkedy mam 3G. myslel som na to, ze ked mam novy mail a nepocujem, ze pride, lebo ten zvuk fakt nie je vyrazny. cize ked sa pozriem na lockscreen, tak nevidim, ci mi daky mail dosiel alebo nie, musim unlocknut obrazovku aby som si to overil...

na hovno

multitasking je k prdu, push funguje dobre, jediny skype to neumi, ale to je jejich problem kdyz jsou lamy a neumej to, byl jsem bez nej dva roky budu dal, neni to duvod davat apple dalsi prachy za jinej ypon, mam 3G.

nainstalovat OS4 samo budeš

nainstalovat OS4 samo budeš moct... jen ti nebude zpřístupněn mult. osobně ho rád využiju při navigaci nebo např. když budu běhat (tj tomtom a motionx) oboje využívá GPS a když mi někdo zavolá není příjemné pak opět čekat na "nalezení" satelitů... a jak to ukazovali bude to fajn (nejen pro toto využití)... bez něj se dalo bez problémů funguvoat... jen bylo prostě trochu "bolestné" používání GPS

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".