iPhone 2.0: SDK a funkce pro firemní zákazníky

7. Březen 2008 - 4:05 · Martin Lér

Jak Apple slíbil, ve čtvrtek představil vývojové prostředí (SDK) pro iPhone a také informace o funkcích pro firemní zákazníky. Pokud se chcete podívat na záznam z akce, můžete na streamu na webu Apple – funguje i na iPhone. Popis novinek najdete uvnitř v článku.

Nové funkce pro firemní uživatele

iPhone se nejdříve zaměřil na běžné uživatele, dokonce ani AT&T nenabízelo iPhone pro firemní účty, což se později změnilo. Ale zaměření směrem spotřebitel bylo jasné. Z věcí, které doposud v iPhone chybí, je kromě synchronizace s Exchange serverem i některé typy autentifikace přes WiFi, jako podpora 802.1x, takže do WiFi s WPA s autentifikací proti Radius serveru se prostě nejde připojit.

Toto vše se změní s Enteprise balíčkem. iPhone bude díky ActiveSync od Microsoftu podporovat Microsoft Exchange server a jeho “push” email, kontakty a kalendáře, včetně přístupu ke globálním adresářům a také vzdálené mazání dat pro případ ztráty telefonu. Dále bude bude podporována autentifikace pomocí certifikátů a identit, bude možné vnutit určitá bezpečností pravidla (například že PIN musí být vždy zapnut), bude zjednodušená konfigurace zařízení (přednastavení parametrů) a rovněž bude rozšířená nabídka VPN protokolů, včetně nejpopulárnějšího, Cisco IPsec VPN. A díky podpoře WPA2 a protokolů 802.1x nebude ani problém s přihlášením do zabezpečných firemních sítí.

Pokud by někoho zajímalo, v čem je výhoda “push” emailu, kalendáře a kontaktů, je to především blesková odezva – server by měl změnu či nový email okamžitě distribuovat telefonům, které jsou “na příjmu”. To se děje pomocí otevřeného TCP spojení, které je trvale udržované mezi iPhonem a serverem, takže server jen pošle zprávu, zatímco jinak iPhone musí například co 15 minut kontrolovat, zda není na serveru nová pošta.

Pokud Apple bude vše fungovat jak má, může to do určité míry ohrozit pozici RIM, tvůrce populárních Blackberry. Tato zařízení samozřejmě disponují i funkcemi, které iPhone zatím nemá (například GPS či editace dokumentů), ale jejich obliba v USA plyne právě z okamžitého přístupu k emailům. Ovšem nevýhoda je, že vyžadují dodatečné investice do infrastruktury, neboť mobilní zařízení nepřistupuje přímo na Exchange server, ale pomocí prostředníka. V případě iPhone to odpadá, ten komunikuje přímo s Exchange.


Podívejte se na obrázku, co mají v Apple na starosti odpoledne…

SDK – vývojářský kit

Apple také představil vývojářský kit, který obsahuje řadu nástrojů pro vývoj a ladění aplikací pro iPhone/iPod touch. Důležitá informace je, že celé řešení je vázané na prostředí Mac OS X Leopard. SDK je totiž součástí XCode, tedy vývojářských nástrojů Apple. SDK k tomu musí běžet na počítači s procesorem Intel.

iPhone má s Mac OS X společnou řadu základů (síťování, grafika a podobně), ale rozhraní je odlišné. To na Macu je zaměřené na klávesnici a myš, na iPhone se používají dotyky prstů. Apple proto udělal nové API, které nazval Cocoa Touch. Stejně jako v případě Cocoa se používá Objective-C. Apple tvrdí, že prostřednictvím SDK vývojáři získají přístup ke stejným API, jako používal Apple při vývoji aplikací.

SDK lze získat zdarma po registraci na vývojářských stránkách a také lze začít vyvíjet aplikace. K dispozici je Xcode pro programování a simulátor pro zkoušení aplikace přímo na počítači. Připravuje se také Interface Builder, který dovolí stavět rozhraní iPhone aplikací podobně, jako pro Mac OS X.

Ovšem nelze pro testování používat reálný telefon. To je možné až přihlášení se do iPhone Developer Program, který stoji 99 USD, a kdy vývojář může začít aplikaci testovat na reálném stroji. Poté může využívat různých šikovných nástrojů pro optimalizaci (Instruments) a samozřejmě také pro debuging.

Po zaplacení poplatku 99 USD vývojář také dostane digitální certifikát, kterým budou podepsané všechny jeho aplikace. Tímto se tedy Apple bude chránit proti tomu, aby mohl aplikace dělat kdokoliv – když bude dělat problémy, jeho aplikace budou odstraněny a další přístup odepřen.

Vývojářský program bude zatím dostupný jen v USA – vývojář mimo USA tak mohou vyvíjet “do šuplíku”...

Apple dal před dvěma týdny několika vývojářům SDK k dispozici (museli přijet do Apple) a na předváděčce se ukazovalo, co zvládli naprogramovat. Apple udělal hru s raketkou, která se ovládá pohybem iPhone, Sega platformovou hru také založenou na ovládání polohy iPhonem, EA předvedla hru Spore, AOL přeportoval kecálka AIM. Zdá se tedy, že vývoj je poměrně jednoduchý, a to prý i pro vývojáře, kteří doposud s Macem nepracovali.

Co není jasné, je podpora hardware – zda bude možné přistupovat k dokovému konektoru a k Bluetooth – tedy pro možnost vývoje dalších periferií. Předpokládá se však, že to možné není.

AppStore

Apple bude distribuovat všechny programy prostřednictvím svého vlastního obchodu zvaného AppStore, který bude dostupný jak z iPhone, tak přes stolní iTunes. Vývojáři komerčních aplikací si mohou zvolit cenu, za kterou chtějí prodávat, a z této ceny dostanou po prodeji 70 %, zbytek si nechá Apple na pokrytí nákladů (platba kartou, hosting, marketing). Aplikace, které budou zdarma, bude možné rovněž zdarma umisťovat na AppStore, bez dalších omezení.

Nebude možné publikovat aplikace, které budou obsahovat porno, škodlivý kód, ohrožovat soukromí a podobně. Otázka je, jak přesně to chce Apple regulovat – zda reaktivně, tedy po zjištění uživatelů, nebo proaktivně, před umístěním každé aplikace na obchod. To zatím není známé.

Pro firemní uživatele bude možné (po zaplacení Enterprise programu) vytvářet vlastní stránky na AppStore, kde budou mít aplikace dostupné zaměstnanci dané firmy – aby bylo možné snadno distribuovat firemní důvěrné aplikace pro iPhone.

Mimochodem, netuším jak to bude se shareware – to se distribuuje zdarma, ale poté je někdy vhodné/nutné zaplatit poplatek. Z toho by však Apple nic neměl. Přitom shareware/časově omezené demo je velice populární forma distribuce.

iPhone 2.0 v červnu

Všechny nové funkce – tedy firemní funkce a podporu pro SDK bude obsahovat nová verze systému iPhone 2.0, která bude k dispozici v červnu. Pro řadu vývojářů a velkých firem bude dostupná ihned. Upgrade bude pro iPhone tradičně zdarma, pro iPod touch bude opět placený.

iFund

A ještě perlička – investiční firma KPCB vytvořila iFund, investiční fond zaměřený na nové projekty pro iPhone/iPod touch. Ve fondu je 100 000 000 USD...

Komentáře

Zibri icona

Sorry za off ale nevíte někdo jak odstranit zibriho ikonu? Nikde to nemůžu najít

Po instalaci pres ZiPhone?

Na 113/4 staci podrzet prst na ikone, po chvili se zacne trast a objevi se krizek kterym jde smazat.

Martin Lér
iPhonemania.cz

Hladanie v kontaktoch

Inak, spekuluje sa aj, ze konecne bude aj Vyhladavanie v kontaktoch, viac napr tu- http://blog.wired.com/business/2008/03/evidence-of-con.html

Stacilo se podivat na

Stacilo se podivat na titulku tohohle serveru, kde o tom taky je clanek :)

Martin Lér
iPhonemania.cz

Konfiguracia vyvojarskeho Maca

Neviete ci staci aj Mac mini?

je potreba ...

Leopard 10.5.2 a vyssi a procesor intel ... takze odrezavani motoroly a ibm procesoru uz mame tady
Tak jsem se na oficialni uvedeni toho vyvojoveho kitu tesil a timhle mi to docela zhorklo

Podle toho co jsem cetl na

Podle toho co jsem cetl na netu se to da rozchodit i na PPC, s troskou uprav. Instalovat rucne z balicku (jmenuji se Aspen neco) a pak prekopirovat obsah Platforms do /Developer/Platforms/.

Martin Lér
iPhonemania.cz

Mac OS Leopard + intel

Mac OS Leopard + intel procesor need

Urcite, i Mac mini Martin

Urcite, i Mac mini

Martin Lér
iPhonemania.cz

stiahnutie SDK

Skoda, ze im nefunguje stahovanie SDK. Ten link co mi dosiel v maili zhavaroval. :-(

torrent

Stahnete si torrent, je to mnohem rychlejsi - 2.1GB jsem mel doma za cca hodinu, hodne lidi seeduje. Hledejte iphone_sdk.dmg na thepiratebay.org. Neni to fake a neni to nelegalni ;-).

já to měl na 2mb lince

já to měl na 2mb lince doma za 2hodky plnou rychlostí

kalendar

Co je to za ikonu na te fotce kalendare v pravo dole?

AppStore

bude mozno stahovat v CR free aplikace z AppStore?

Nejspíš ano, pokud...

I placené. Když si uděláte účet ve švýcarském iTunes store, což od nás jde. A pokud v té době bude ve Švajcu iPhone. Snad ano.
Návod teď z hlavy nevím, dá se vygooglit. Využívá službu Click&Buy.

Nejspis uz bude tu cesky

Nejspis uz bude tu cesky operator v te dobe ne ?? coz ovsem neznamena itunes.cz?

český itunes

vypadá to, že český itunes už se chystá. viz www.itunes.cz

iTunes.cz nepatrily ani

iTunes.cz nepatrily ani apple, ani cds, alespon kdyz jsem to pred casem zkounal. Zjistovat aktualni stav z iphona se mi nechce :)
Martin Lér
iPhonemania.cz

iTunes.cz nepatri Apple

domain: itunes.cz
registrant: SB:VLADIMIR-KONOPAC-S-2
admin-c: VLADIMIR-KONOPAC-P-2
temp-c: SUPER_HOSTING
nsset: NSS:SUPER-HOSTING:1
registrar: REG-GENREG
status: paid and in zone
registered: 28.01.2004 17:50:00
expire: 28.01.2009

contact: SB:VLADIMIR-KONOPAC-S-2
name: Vladimir Konopac
address: Hvozdecka 716
address: Veverska Bityska
address: 66471
address: CZ
e-mail: konopac@email.cz
registrar: REG-GENREG
created: 27.01.2004 08:35:00

contact: VLADIMIR-KONOPAC-P-2
name: Vladimir Konopac
address: Hvozdecka 716
address: Veverska Bityska
address: 66471
address: CZ
e-mail: konopac@email.cz
registrar: REG-GENREG
created: 27.01.2004 08:20:00

contact: SUPER_HOSTING
name: Zdenek Cendra
address: Bilejova 407
address: Liberec - Straz nad Nisou
address: 46303
address: CZ
phone: +420.777111108
fax-no: +420.267092930
e-mail: zdenek.cendra@superhosting.cz
registrar: REG-GENREG
created: 01.06.2002 14:21:00
changed: 22.06.2005 08:15:00

nsset: NSS:SUPER-HOSTING:1
nserver: ns1.superhosting.cz
nserver: ns2.superhosting.cz
tech-c: SUPER_HOSTING
tech-c: SB:SUPER-HOSTING
registrar: REG-GENREG
created: 01.10.2007 02:00:00

contact: SB:SUPER-HOSTING
org: SUPERHOSTING.CZ
name: Zdenek Cendra
address: Bilejova 407
address: Liberec - Straz nad Nisou
address: 46303
address: CZ
e-mail: zdenek.cendra@superhosting.cz
registrar: REG-GENREG
created: 01.06.2002 14:26:00
changed: 12.09.2003 15:06:00

Martin Lér
iPhonemania.cz

dobra investice

Dobra investice vroce 2004 par stovek, za par let statisice od apple. I kdyz je otazkou, zda o to apple bude mut vubec zajem. Myslim, ze radeji koupi domenu apple.cz od CDS , za kterou uz pak iTunes povesi .......

Coming soon tam je celkem

Coming soon tam je celkem dlouho :)

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".